پارک عشاق ، تور ایروان ، تور ارمنستان ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری

 

توضیحات پارک عشاق

 

پارک عشاق:

پارک عشاق (به زبان ارمنی: سیراهارنری آی گی)، پارکی عمومی در شهر ایروان است که در خیابان باقرامیان واقع است. این پارک فضایی به مساحت ۲٫۵ هکتار در منطقه مرکزی کنترون شهر ایروان را به خود اختصاص داده. پارک عشاق در بین سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ بطور کامل بازسازی شد. این بازسازی با تلاشهای خیّری به نام آلبرت بوقوسیان (رئیس بنیاد بوقوسیان) انجام و در نوامبر ۲۰۰۸ دوباره به روی عموم گشوده شد.

تاریخچه :

قدمت این پارک به قرن ۱۸ میلادی باز می گردد، زمانی که نام این پارک کوزرن (kozern park) بوده. نام پارک از منطقه ای در حومه شمال غربی ایروان آن زمان گرفته شده بود. این منطقه برای آرامستان قرون وسطایی و کلیسایش معروف بوده است.

پس از جنگ جهانی دوم، در سال ۱۹۴۹ پارک بازسازی شد و به پارک پوشکین (pushkin park) تغییر نام داد. این تغییر نام به تصمیم شورای وزیران جمهوری سوسیالیستی ارمنستان شوروی انجام شد. علت این نام گذاری جشن صد و پنجاهمین سالگرد شاعر مشهور روسی، الکساندر پوشکین (alexander pushkin) بود.  بعدها در سال ۱۹۷۰، پارک به نام بارکاموتیون (barekamutyun) (به معنی دوستی) نامگذاری شد. این نامگذاری به احترام همبستگی و دوستی تمام کشورهای عضو اتحادیه جماهیر شوروی انجام شد. به دنبال استقلال جمهوری ارمنستان در سال ۱۹۹۵ و تصمیم نمایندگان شورای شهر ایروان، نام پارک به پارک عشاق تغییر یافت. از آنجایی که در نیمه دوم قرن بیستم، این پارک محلی برای قرار ملاقات بسیاری از زوجها بوده، با این نام، نامگذاری شد.

بازسازی :

در سال ۲۰۰۵ با ابتکار عمل آلبرت بوقوسیان، با اجرای پروژه باغ بوقوسیان، توسط بنیاد بوقوسیان اقدام به بازسازی پارک نمودند. پس از یک سال تحقیق، معمار و طراح فرانسوی، پییر رامباچ (pierre rambach)، طرح جدید پروژه پارک عشاق را در سال ۲۰۰۶ ارائه داد. پروژه نیز مورد تایید شورای شهر ایروان قرار گرفت. پییر رامباچ بارها به ارمنستان سفر کرد تا مناظر طبیعی آن را بررسی نماید. هدف او یافتن بهترین راه حل برای تلفیق اصول محوطه سازی ژاپنی با معماری ارمنستانی بود.

پس ازبازسازی تمام و کمال بین سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸، پارک عشاق ایروان در نوامبر ۲۰۰۸ بازگشایی شد. به منظور ایجاد دسترسی آسان برای ویلچر و افراد ناتوان، تمامی بخشهای پارک هیچ پله ای ندارند. یک کافه کوچک و صندلی های متعددی در آن وجود دارد. همچنین در پارک یک آمفی تئاتر مرکزی کوچک با ظرفیت ۲۱۵ صندلی و صفحه نمایش ۱۰۰ متر مربعی نیز هست.

مراسمی به شرح ذیل در این پارک برگزار می شود:

  • –        جشن های تعطیلات ملی و فستیوالهای ارمنستان
  • –        نمایش فیلم در فضای باز از جشنواره فیلم بین المللی زردآلوی طلایی
  • –        فستیوال مطالعه در فضای باز
  • –        جشنواره موسیقی
  • –        کنسرت های زنده
  • –        نمایشگاه ها

در سال ۲۰۱۰، مجسمه شاعر برجسته ارمنی، جورج امین ( George Emin ) را در پارک قرار دادند. این مجسمه توسط پیکرتراش معروف آشوت آرامیان ساخته شد.

درسال ۲۰۱۴، اثر هنری ” قلب آپسیدین ( obsidian heart ) ” ساخته ژان مایکل اوتونی در پارک نصب شد.

از سال ۱۹۸۱ ایستگاه زیرزمینی مارشال باگرامیان در گوشه شمال غربی پارک عشاق قرار دارد.

 

 

کشور

ارمنستان

شهر

ایروان

نام های قبلی

پارک کوزرن

پارک پوشکین

پارک بارکاموتیون

تحت نظارت

بنیاد بوگوسیان

مساحت

۱٫۶ هکتار

مساحت فضای سبز

۱٫۰۵ هکتار

تعداد درختان

۳۷۰

مساحت فضای آبی

 ۰٫۱۱ هکتار

تعداد آبشارها

۴

تاریخ شروع بهره برداری

قرن هجدهم میلادی

کاربری

پارک عمومی

نوع بنا و معماری

باغ شهری

سازنده و معمار

پییر رامباچ

آدرس

Kentron District, Yerevan, Armenia

وب سایت

http://www.boghossiangardens.org

روز و ساعات کاری

در تمامی ساعات سال باز است

موقعیت  مکانی