میدان جمهوری ، تور ایروان ، تور ارمنستان ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری

 

توضیحات میدان جمهوری

میدان جمهوری ایروان ( Republic Square ):

میدان جمهوری، میدان مرکزی شهر ایروان، پایتخت ارمنستان است. به زبان ارمنی به آن هانراپتوتیان هراپراک ( hanrapetutyan hraparak ) گویند. در زبان محلی نیز بطور خلاصه این میدان را هراپراک ( hraparak ) به معنی میدان شهر (town square) میشناسند. این میدان به ۲ بخش تقسیم می شود: یک میدان بیضی شکل و یک بخش ذوزنقه ای شکل که دارای یک حوض بافواره موزیکال است. این میدان توسط پنج ساختمان بزرگ احاطه شده است. این ساختمانها با سنگهای توف (tuff) زرد و صورتی رنگ به سبک نئوکلاسیکال و منقش به نقوش ارمنی ساخته شده اند.

این مجموعه معماری شامل بناهای ذیل است:

  • –        خانه دولت ( Government House )
  • –        موزه تاریخ و گالری ملی ( History museum and the national gallery )
  • –        هتل مریوت ارمنستان ( Armenia Marriott hotel )
  • –        وزارت خانه های امور خارجه، حمل و نقل و ارتباطات ( Ministries of Foreign affairs and transport and communications )

میدان جمهوری در واقع توسط الکساندر تامانیان ( Alexander Tamanian ) در سال ۱۹۲۴ طراحی شد. ساخت بیشتر ساختمانها در سال ۱۹۵۰ به پایان رسید، اما آخرین ساختمان که گالری ملی بود، در سال ۱۹۷۷ به اتمام رسید. لازم به ذکر است شروع ساخت این میدان با ساخت خانه ملت در سال ۱۹۲۶ آغاز شد. در دوره حکومت شوروی سابق، این میدان با نام میدان لنین شناخته می شد که مجسمه ایی از خود او نیز در این میدان وجو داشت. در آن زمان هر ساله ۲ بار رژه نظامی در این میدان برگزار می شد. پس از استقلال ارمنستان، مجسمه لنین برداشته شد و نام آن تغییر یافت. میدان جمهوری به عنوان مهمترین مکان مدنی ایروان و ارمنستان به شمار می آید. همچنین این میدان به عنوان نشانه معماری ایروان و برجسته ترین بنای معماری شهر محسوب می شود. یکی از نویسندگان معتقد است که این میدان یکی از مهمترین میدان های مرکزی ساخته شده در جهان طی قرن ۲۰ میلادی است.

مجسمه لنین (statue of lenin  ):

مجسمه ۷ متری ولادمیر لنین، رهبر شوروی، در تاریخ ۲۴ نوامبر ۱۹۴۰ توسط سرگئی مرکوروف بر روی پایه ای ۱۱ متری در میدان جمهوری شهر ایروان ساخته شد. صورت این اثر تاریخی به سمت گالری ملی بود و چندی بعد به عنوان اثر تاریخی و بیاد ماندنی، مورد تحسین و توجه قرار گرفت. این مجسمه پیش از انحلال رسمی اتحاد جماهیر شوروی در تاریخ ۱۹ آوریل ۱۹۹۱ از روی پایه برداشته شد. مجسمه را در حالی که مردم مشغول شادمانی بودند، در یک کامیون قرار دادند و دور تا دور میدان چرخاندند. مجسمه لنین هم اکنون در حیاط گالری ملی قرار دارد. پایه مجسمه تا سال ۱۹۹۶ برجای خود باقی ماند و در همان سال تخریب شد.

جابجایی ها:

تر-گازاریان می نویسد که: ” پس از سرنگونی مجسمه لنین، توازن میدان جمهوری ازبین رفت. جایی که لنین ایستاده بود خالی ماند. هرچند که طرح های متفاوتی برای این مکان پیشنهاد شد، اما هیچکدام به سرانجام نرسید.

در ۳۱ دسامبر ۲۰۰۰، یک صلیب نورانی ۲۴ متری که توسط چراغهای متعدد روشن می شد، در فضای خالی پایه مجسمه لنین قرار داده شده. البته نصب و راه اندازی آن به اوایل سال ۲۰۰۱ باز می گردد. این موضوع همزمان با تاریخی است که دولت ارمنستان و کلیسای حواری ارمنی هزار و هفصدمین سالگرد مسیحیت خود را جشن گرفتند. صلیب توسط ۱۷۰۰ لامپ سمبولیک روشن می شد.البته طی آن سال که بزرگداشت صورت گرفت، این صلیب در مرکز جشنها قرار داشت. اما در اواخر ۲۰۰۱ و با پایان یافتن دوره جشن، این صلیب نیز بی سر و صدا برچیده شد. هرچند که این صلیب، جسمی موقت بود، اما بحثهایی را قبل و بعد از برداشته شدن به همراه داشت.

در ماه فوریه ۲۰۰۴ یک بیلبورد به بزرگی صفحه تلویزیون در فضای خالی پایه مجسمه نمایان شد. از این بیلبورد برای پخش تبلغات سازمانها و محصولات استفاده می شد.  این بیلبورد نیز در سال ۲۰۰۶ حذف و برداشته شد

پیشنهادات:

مسابقات مختلفی به هدف یافتن جایگزینی برای مجسمه لنین در ارمنستان برگزار شده است. یکی از پرطرفدارترین پیشنهادات این است که اثر تاریخی ساسونتسی داویت را در میدان جمهوری قرار دهند. ( Sasuntsi Davit-David of Sasun ). طبق گفته تر-گازاریان، انتخاب این اثر با توجه به طبیعت غیر سیاسی این قهرمان ملی ارمنی، انتخابی امن و مطمئن خواهد بود. البته او در نوشته سال ۲۰۱۳ خود می گوید، جابجا کردن این اثر از مکان کنونی آن در ایستگاه راه آهن ایروان امری بعید است.

فواره ها (foantains):

پس از سالها عدم فعالیت، فواره های موزیکال توسط یک کمپانی فرانسوی بازسازی شد. این کمپانی، شرکت بین المللی نمایشهای آبی (aquatique show international) نام دارد. بازسازی این فواره ها حدودا ۱٫۴ میلیون یورو هزینه در بر داشت. این فواره ها در سپتامبر ۲۰۰۷ شروع به فعالیت دوباره نمودند.

درخت کریسمس (Christmas tree):

یک درخت کریسمس هرساله در ماه دسامبر در این میدان نصب می شود. این موضوع حداقل از سال ۱۹۵۰ تا به حال ادامه داشته است.

چشمه آب آشامیدنی ( Drinking Fountain ):

چشمه آب آشامیدنی که به آن پول پولک ( pulpulak ) نیز می گویند، در کنار ساختمان موزه قرار دارد. چشمه آب آشامیدنی در واقع یک آبخوری با چند شیره فواره مانند است. این آبخوری از ۷ شیر فواره ای تشکیل شده. به همین خاطر به آن یوت آق بیور ( yot aghbyur )، به معنی هفت چشمه ( seven springs ) می گویند.

ساختمان های واقع در میدان جمهوری:

خانه دولت ۱ : بخش شمال غربی در سال ۱۹۲۶-۲۹ توسط الکساندر تامانیان طراحی و ساخته شد. دیگر بخش های ساختمان توسط پسر الکساندر، گئورگ تامانیان در سال ۱۹۳۸ ساخته شد. ساخت این بنا در سال ۱۹۴۱ به پایان رسید. این ساختمان محل استقرار دولت ارمنستان است. البته لازم به توضیح است که محل استقرار شورای وزیران است نه کل قوه مجریه ارمنستان. این ساختمان در واقع محل استقرار کلانتری (اجرایی ارمنستان شوروی) بوده است.

ساختمان موزه و گالری ملی:

این ساختمان ها با ساخت ساختمان گالری ملی در سال ۱۹۵۰ آغاز و در سال ۱۹۷۷ به پایان رسید. ساختمان توسط مارک گری گوریان ( Mark Grigorian ) و ادوارد ساراپیان ( Eduard Sarapian ) طراحی شد. قدمت بخش کوچکی از این بنا که سالن کنسرت آرنو باباجانیان ( Arno Babajanyan Concert Hall ) نام دارد، به سال ۱۹۱۶ برمی گردد.

این ساختمان از دو بخش تشکیل شده:

۱-      موزه تاریخ ارمنستان

۲-      گالری ملی ارمنستان

هتل مریوت ارمنستان:

این بنا مطابق طرح مارک گری گوریان و ادوارد ساراپیان در سال ۱۹۵۸ تکمیل شد. این بنا در دوره شوری به نام هتل ارمنستان شناخته می شد. هتلی لوکس که به عنوان گل سرسبد هتل های ارمنستان به شمار می آید. این هتل ۳۸۰ اتاق دارد.

خانه دولت شماره ۲:

این بنا توسط ساموئل صفاریان ( samvel safaryan )، رافائل اسرائیلیان ( Rafael israelyan ) و وارازدات آروشاتیان (varazdat arenshatyan) در سال ۱۹۵۵ ساخته شد. این بنا محل وزارت امور خارجه ارمنستان بین سالهای ۲۰۱۶-۱۹۹۶ بوده است.

ساختمان اتحادیه بازرگانی  و ارتباطات:

در بین سال های ۱۹۵۶-۱۹۳۳ ساخته شد. این بنا توسط مارک گری گوریان و ادوارد ساراپیان طراحی شد.

این ساختمان تا سال ۲۰۱۶ به عنوان محل وزارت حمل و نقل و ارتباطات مورد استفاده قرار می گرفت.

 

 

کشور

ارمنستان

شهر

ایروان

گنجایش مکان

— نفر

مساحت

 ۳۰,۰۰۰متر مربع

ارتفاع بنا

— متر

سال شروع به ساخت

۱۹۲۶

سال اتمام ساخت

۱۹۷۷

کاربری

میدان مرکزی شهر با ساختمانهای متعدد اطراف

نوع بنا و معماری

تلفیق نئوکلاسیکال با معماری ارمنی- طراحی توسط الکساندر تامانیاین – Alexander Tamanian

آدرس

مرکز شهر ایروان – Kentron, Yerevan, Armenia

شماره تماس

+۳۷۴ ۷۷ ۷۵۹۵۰۵

ایمیل

وب سایت

https://www.yerevan.am/am/

موقعیت  مکانی