موزه نسل کشی ارامنه – تیتسر ناکابرد ، تور ایروان ، تور ارمنستان ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری

 

نام مکان فارسی

موزه نسل کشی ارامنه – تیتسر ناکابرد

نام مکان انگلیسی

Tsitsernakaberd – Armenian Genocide Museum

 

توضیحات موزه نسل کشی ارامنه

 

پیشگفتار :

یادمان نسل کشی ارامنه یک بنای یاد بود رسمی درایروان پایتخت ارمنستان است. این مجموعه به قربانیان نسل کشی ارامنه اختصاص داده شده است. این بنا در سال ۱۹۶۷ بر روری تپه تیت سرناکابرد(Tsitsernakaberd )  شهر ایروان بنا شد. هرساله در ۲۴ آوریل، هزاران ارمنی به مناسبت گرامیداشت قربانیان نسل کشی در این بنای یاد بود گرد هم جمع می شوند. ۲۴ آوریل روز گرامیداشت و یاد بود قربانیان نسل کشی ارامنه است (The Armenian Genocide Remembrance Day). افرادی که در تیت سرناکابرد جمع شده اند، به احترام قربانیان نسل کشی ارامنه، گل های تازه نثارشان می کنند. در طول سال طیف گسترده ای از سیستمداران، هنرمندان، موسیقی دانان، ورزشکاران و شخصیت های مذهبی، از این بنا دیدن می کنند.

در سال ۱۹۹۵ نیز موسسه موزه نسل کشی ارامنه ( Armenian Genocide Museum-Institute ) افتتاح شد.

تاریخچه :

بنای یادمان نسل کشی ارامنه بر روی یکی از سه تپه موجود در حاشیه رودخانه هرازدان به نام تیت سرناکابرد (به معنای واقعی کلمه: قلعه پرستو) قرار داد. این مکان در عصر آهن، جایگاه یک قلعه بوده است. اکثر بقایای این قلعه بر روی زمین ناپدید شده. اما بر روی تپه کوچکتر هنوز آثاری از یک قلعه به چشم می خورد. طی بررسی های باستان شناسی و حفاری های صورت گرفته در سال ۲۰۰۷ ، دیواری به طول صدها متر کشف شد. هنوز هم بقایای این دیوار را می توان در بسیاری از نقاط بر روی زمین مشاهده نمود. یک محراب بریده شده از جنس سنگ، در وسط میدانی در لبه یکی از تپه ها وجود دارد. همچنین در آنجا تخته سنگ های بزرگی نیز به وزن حدودا ۲ تن که گورهای بجا مانده از هزاره دوم قبل از میلاد را می پوشانند، به چشم می خورد. بعدها در زمان رومیان، در امتداد تپه آپارتمان هایی ساخته شد. همچنین پس از آن، در دوران قرون وسطایی نیز ساختمان های دیگری نیز ساخته شده اند. در اطراف آن نیز بقایای یک ساختمان بسیار بزرگ و یک غار وجود دارد.

ساخت و ساز بنا :

ایده یادمان نسل کشی ارامنه به اوایل سال ۱۹۶۰ باز می گردد. در آن زمان هاکوب زاروبیان (hakob zarobian) به عنوان اولین دبیر حزب کمونیست ارمنستان (در سال ۱۹۶۲) برگزیده شد. در ۱۶ جولای ۱۹۶۴، ۳ مورخ به نام های ساچور آقایان (Tsatur Aghayan ) ، هوانس اینجیکیان (Hovhannes Injikian ) و جان کیراکوسیان  ( John Kirakosyan ) ، نامه ای فوق محرمانه را به ریاست حزب کمونیست ارمنستان فرستادند. آنها سلسله ای از پیشنهادات را به مناسبت پنجاهمین سالگرد نسل کشی ارامنه به او ارائه دادند. پوینت ایت (point 8) دستور داد تا از درآمد حاصله از مردم، بنایی یاد بود برای قربانیان ارمنی در جنگ جهانی اول بسازند. در آن زمان ساچور آقایان مدیریت شعب ارمنستان، موسسه ماکسیم لنینیسم (the director of the Armenian branch of the Institute of Marxism–Leninism) را بر عهده داشت. هوانس اینجیکیان به عنوان رئیس بخش مطالعات آکادمیک علوم (head of the section of Oriental Studies of the Academy of Sciences) فعالیت می کرد. جان کیراکوسیان نیز معاون بخش ایدئولوژی کمیته مرکزی حزب  (deputy head of the section of ideology of the Central Committee of the party)  بود.

این بنای یاد بود باید سمبول تولد دوباره مردم ارمنستان باشد.

 در ۱۳ دسامبر ۱۹۶۴ زاروبیان یک گزارش نامه به کمیته مرکزی حذب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی نوشت. او در این گزارش نامه هدف ودلیل برگزاری سالگرد و ساخت بنای تاریخی مختص به درگذشتگان ارمنی در جنگ جهانی اول را تشریح نمود. شورای وزیران ارمنستان شوروی در ۱۶ می ۱۹۶۵ قطعنامه ای با عنوان  “ساخت بنای یاد بودی به جهت زنده نگه داشتن خاطره قربانیان یقرن (yeghern) در سال ۱۹۱۵” صادر نمود.( Building a Monument to Perpetuate the Memory of the Victims of the Yeghern of 1915 ).  ساخت این بنای تاریخی در سال ۱۹۶۶ در دوران شوروی سابق آغاز شد. این اقدام در پی تظاهراتی به مناسبت پنجاهمین سالگرد نسل کشی صورت گرفت تظاهرات در سال ۱۹۶۵ رخ داد و صدها هزار نفر در ایروان، به مدت ۲۴ ساعت در آن شرکت کردند.

آنها خواستار این بودند که مقامات شوروی این اتفاق را رسما به عنوان نسل کشی به رسمیت بشناسد. بنای یاد بود توسط معمارانی همچون آرتور ترخانیان(Arthur Tarkhanyan) ، ساشور کلاشیان(Sashur Kalashyan)  و هنرمندی همچون هوهانس کاچاتریان(Hovhannes Khachatryan)  طراحی و در نوامبر ۱۹۶۷ تکمیل شد.

طراحی بنا :

این بنا یک ستون سنگی یاد بودی ۴۴ متری است که نماد ملی تولد دوباره ارمنی می باشد. ۱۲ ستون سنگی به صورت دایره ای شکل و کنار هم قرار گرفته اند. این ۱۲ ستون به نشان ۱۲ استان از دست رفته ارمنستان که امروزه جزو ترکیه هستند، ساخته شد. در مرکز دایره و در عمق ۱٫۵ متری یک شعله ابدی مختص به ۱٫۵ میلیون نفر کشته شده، طی نسل کشی ارامنه وجود دارد.

در پارکی که کنار بنای یاد بود است، یک دیوار ۱۰۰ متری وجود دارد، که نام شهرها و روستاهایی که در آنها قتل عام و غارت صورت گرفته، نوشته شده است. در سمت پشتی دیوار یاد بود، بشقاب هایی به پاس افرادی که خود را وقف رسیدگی و کمک به رنج دیدگان دوران نسل کشی و حتی بعد از آن نموده اند، وجود دارد. از میان آنان می توان به افراد ذیل اشاره نمود:

  • –        یوهانس لپسیوس – Johannes Lepsius
  • –        فرانس ورنل – Franz Werfel
  • –        آرمین تی وگنر – Armin T. Wegner
  • –        هنری موگنتاو سیر – Henry Morgenthau Sr.
  • –        فر یتیوف نانسن – Fridtjof Nansen
  • –        پاپ بندیکت پانزدهم – , Pope Benedict XV
  • –        جیکاب کونزار – Jakob Künzler
  • –        بودیل بایورن – Bodil Biørn

همچنین ردیفی از درختان نیز به پاس آن تربیانیان کاشته شده است.

 

 

کشور

ارمنستان

شهر

ایروان

نام های قبلی

ندارد

ارتفاع بنا

۱۰۰ و ۴۴ متر

تاریخ شروع به ساخت

۱۹۶۶

تاریخ اتمام ساخت

۱۹۶۷

تاریخ شروع بهره برداری

۱۹۶۷

کاربری

موزه و محل گرامیداشت

نوع بنا و معماری

بنای یادبودی

سازنده و معمار

آرتور ترخانیان – Arthur Tarkhanyan

ساشور کلاشیان –  Sashur Kalashyan

هوهانس کاچاتریان – Hovhannes Khachatryan

آدرس

RA, Armenia Yerevan 0028
Tsitsernakaberd memorial complex

شماره تماس

+۳۷۴ ۱۰ ۳۹۰۹۸۱

ایمیل

info@genocide-museum.am

وب سایت

www.genocide-museum.am

روز و ساعات کاری

همه روزه از ۱۱ صبح تا ۴ بعد از ظهر بجز دوشنبه ها

دوشنبه ها تعطیل است

تعداد بازدید کنندگان

بین ۲۰ تا ۱۵۰ هزار نفر

موقعیت  مکانی