مسجد کبود ایروان Blue Mosque ، تور ایروان ، تور ارمنستان ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری

نام مکان فارسی

مسجد کبود ایروان

نام مکان انگلیسی

Blue Mosque

 

توضیحات مسجد کبود ایروان

مقدمه :

مسجد کبود ایروان مسجد شیعیان شهر ایروان ارمنستان است که قدمتش به قرن هجدهم میلادی باز می گردد. در دوران اتحاد شوروی، کاربری این مکان به عنوان مسجد متوقف شد و از آن به عنوان موزه تاریخ ایروان استفاده می شد. پس از استقلال ارمنستان، مسجد با کمک مالی دولت ایران دوباره با کاربری مسجد بازسازی شد. البته این موضوع بیشتر به دلیل ایرانیان مقیم کشور ارمنستان اتفاق افتاد. این مسجد، تنها مسجد فعالی است که در حال حاضر در ارمنستان وجو دارد.

تاریخچه :

تاریخچه مسجد کبود ایروان به ۳ دوره تقسیم می شود :

تاریخ ساخت و فعالیت اولیه :

منطقه ایروان همیشه تحت فرمانروایی حاکمان مسلمان متعددی قرار گرفته. این فرمانروایی از قرن ۱۴ و با تهاجم تیمور آغاز شد. از اوایل قرن شانزده و بطور دقیق تر از تاریخ پیمان آماسیه در سال ۱۵۵۵ تا قرن ۱۹ میلادی این شهر بطور متناوب به عنوان یکی از شهرهای ایران به شمار می آمده است. ( در دوران حمکرانی صفویان، نادرشاه، کریم خان زند و حکومت قاجار ایران). این حکمرانی قبل از جنگ ایران و روسیه طی سالهای ۱۸۲۸-۱۸۲۶ بود که ماه عسل آن عهد نامه ننگین ترکمن چای مورخ ۱۸۲۸ میلادی بود.

در آثار ادبی موجود تاریخ ساخت مسجد به اوایل قرن هجدهم اشاره دارد. مطابق گزارش آقای لینچ، مسجد کبود ایروان در زمان حکمرانی نادرشاه ۷۴- ۱۷۳۶ در ایران و توسط حسین علی خان (husayn ali khan) ساخته شد. لینچ (H.F.B lynch) فردی جهانگرد بود. جورج بورنوتیان (George Bournoutian) از حسین علی خان به عنوان خادم مسجد نام برده البته دوران سلطنت جورج در سالهای ۸۳-۱۷۶۲ میلادی بوده است. به گفته ولادمیر آروتونیان (Vladimir M.Arutyunyan) ساخت و ساز مسجد در سال ۱۷۶۰ آغاز و تخت نظارت حسین علی خان بین سالهای ۶۸-۱۷۶۴ به پایان رسید.

در آن زمان ساختمان مسجد، به عنوان مسجد جامع اصلی شهر به شمار می آمد. زمانی که ایروان طی جنگ (سالهای ۱۸۲۸-۱۸۲۶) بین ایران و روسیه در سال ۱۸۲۷ توسط روسیه تسخیر شد، این سجد بزرگترین مسجد بین هشت مسجد موجود در این شهر بود. ساختمان مسجد شامل سالن اصلی نمازخانه، یک کتابخانه و یک مدرسه با ۲۸ کلاس بوده. کلاسها دور تا دور حیاط مسجد قرار داشتنه اند. کل مجموعه مسجد فضایی به مساحت ۷۰۰۰ متر مربع را اشغال نموده. تنها یک مناره در روازه اصلی مسجد و همزمان با آن ساخته شده است. شواهدی مبنی بر وجود تعداد بیشتری مناره وجود ندارد.

دوران اتحادیه شوروی :

با توجه به سیاست های سکولار دولت شوروی، فعالیت های دینی در مسجد کبود ایروان متوقف شد و از سال ۱۹۳۱ به عنوان موزه شهر ایروان مورد استفاده قرار گرفت.

دوره پس از استقلال ارمنستان :

در نیمه دوم دهه ۹۰ میلادی، با کمک مالی ایران، مسجد بطور کلی بازسازی شد و بازسازی آن در سال ۱۹۹۹ به پایان رسید. نماینده امور خارجه آمریکا، برادی کیسلینگ درمورد بازسازی این بنا چنین می گوید: “بازسازی ساختمان ضروری بود اما از نظر زیبا سازی کمی مبهم است.” بازسازی بنا منجر به نارضایتی مقامات کشور آذربایجان گردید چرا که این مسجد به عنوان مسجدی ایرنی معرفی شد. آذربایجان مدعی بود این مسجد زمانی متعلق به میراث جامعه آذربایجانی های ارمنستان بوده است. در حال حاضر خدمات و مراسم دین اسلام فقط در مسجد کبود صورت می پذیرد. این بدان علت است که مسجد کبود تنها مسجد فعال موجود در ارمنستان است. امروزه موزه شهر ایروان در بخش دیگری از شهر قرار دارد.

مالکیت مسجد در سال ۱۹۹۵ توسط مقامات شهر ایروان به کشور ایران داده شد. در دسامبر ۲۰۱۵، دولت ارمنستان مالکیت ایران را نسبت به مسجد کبود، برای ۹۹ سال دیگر تمدید نمود.

 

کشور

ارمنستان

شهر

ایروان

نام های قبلی

موزه تاریخ ایروان

تحت نظارت

کشور ایران

مساحت

۷۰۰۰ متر مربع

تعداد مناره

۱

تعداد گنبد

۱

ارتفاع مناره

۲۴ متر

تاریخ شروع به ساخت

اواسط قرن هجدهم – ۱۷۶۰

تاریخ اتمام ساخت

۱۷۶۴

تاریخ شروع بهره برداری

بین ۱۷۶۴-۱۷۶۸

کاربری

مسجد شیعیان

نوع بنا و معماری

مسجد – معماری ایرانی اسلامی

سازنده و معمار

حسین علی خان

آدرس

۱۲ Mashtots Avenue, Yerevan, Armenia

ارمنستان، ایروان ، خیابان ماشتوتس شماره ۱۲

شماره تماس

+۳۷۴ ۱۰ ۵۲۲۱۹۳

ایمیل

yerevanmasjed@yahoo.com – info@yerevanmasjed.com

وب سایت

http://yerevanmasjed.ir

موقعیت  مکانی