مسجد فاتیح ،

مسجد فاتیح : (Fatih Mosque)

مسجد فاتیح به دستور محمد فاتیح سلطان، توسط معمار بزرگ سینان دالدر ( SINAN THE ELDER ) طراحی شد .  در سال ۱۴۶۳ میلادی ساخت آن شروع و در سال ۱۴۷۱ به پایان رسید.مسجد از ۲ گنبد کامل و بزرگ و یک نیمه گنبد در سمت محراب تشکیل شده است و دارای ۲ مناره می باشد که هر کدام یک تراس دارند. در تمامی اطراف مسجد ، مراکز فرهنگی و اجتماعی دارد.

در طی این مدت ۹۹ درصد از مردم جهان در جهل و خرافه پرستی فرو رفته بودند. در کشورهای اروپایی سطح تمدن تا به حدی پایین بوده که افراد با بیماری های روانی را می سوزاندند چرا که معتقد بودند شیطان آنها را تسخیر کرده است. در این برهه از زمان که اروپا غرق در خرافات بوده، یک مسافر اروپایی به نام نیکولاس د نیکولای (NICOLAS DE NICOLAY)، که جغرافی دان دربار شاه فرانسیس اول ( KING FRANCIS I ) بود و در سال ۱۵۴۰میلادی به استانبول سفر کرده بود، در مورد مسجد فاتیح چنین نوشته است :

زیباترین و ثروتمندترین مسجد:

زیباترین و ثروتمندترین مسجد، همان مسجد فاتیح است که سالانه درآمدی برابر ۶۰ هزار سکه دارد. تمامی اطراف مسجد خانه علما و مدرسان است و علاوه بر آن ۲۰۰ خانه با گنبدهای سرب اندود وجود دارند که به تمامی بازدیدکنندگان از هر نژاد و مذهب غذا می دهند. بازدیدکنندگانی که از این شهر عبور می کنند می توانند با خدمتکاران خود، بدون پرداخت پول در آنجا اقامت داشته باشند.بیرون دیوارهای مسجد فاتیح ۱۵۰ خانه به فقرای شهر اختصاص داده شده و به افرادی که از سر ناچاری به آنجا پناهنده شده اند روزانه یک آک ( واحد پول آن زمان ) و مقداری نان داده می شود. اما از آنجائیکه بسیاری از فقرا علاقه ایی به این سبک زندگی ندارند، بسیاری از این خانه ها خالی مانده اند و پولهای ذخیره کرده خود را بین بیمارستانهای شهر تقسیم می کنند.

زلزله:

زلزله ای که در سال ۱۷۶۶ رخ داد خسارت زیادی به مجموعه مسجد فاتیح وارد کرد که حاکم وقت آن زمان، مصطفی دوم ( Mustafa II )، تصمیم به بازسازی آن به شکل امروزه آن گرفت. افتتاح مجدد مسجد در تاریخ ۱۵ آوریل ۱۷۲۲ اتفاق افتاد. سپس بازسازی مسجد آبی مورد توجه قرار گرقت. اولین محوطه ( حیاط ) مجموعه در زمان فاتیح ساخته شد.

سفالهای رنگارنگ بالای پنجره ها در زمان فاتیح به وجود آمدند در محوطه مسجد ۱۸ ستون گرانیتی، ۲۲ گنبد را نگه می دارند. در فضای داخلی مسجد، گنبد بیضی شکلی بر روی ۴ قوس و ۴ پایه مدور قرار گرفته شده است. در کنار این ها ۴ نیمه گنبد بر روی ۴ قوس دیگر قرار دارند .

منبر مسجد:

 منبر مسجد مرمری رنگ بوده و بر روی دیواره آن زیور آلاتی از قرن گذشته کار شده است. مناره ها دارای ۳ تراس هستند و بر روی آنها ساختاری قیفی شکل از جنس چوب با روکشی سربی به سبک کلاسیک وجود دارد. پس از زلزله سال ۱۸۹۴ میلادی قسمتهای قیفی شکل آن با سنگ جایگزین شد و تا به امروز به همان شکل نگهداری شده اند. در اطراف مسجد، داخل باغها و در کنار کتابخانه سلطان احمد سوم، مقبره های مردان بزرگ قرن پس از سلطان محمد دوم قرار دارد.

مقبره فاتیح:

مقبره فاتیح با گنبد بسیار زیبای خود و درب گنبدییش که شکلش شبیه یک قارچ عظیم الجثه است، در کنار ورودی اصلی بنا، زیبایی مجذوب کننده ایی دارد. جدای از فعالیتهای دینی و عرفانی مسجد فاتیح، این مکان در طول قرون مختلف شاهد صحنه های بسیاری از جنبشهای اجتماعی و انقلابی بوده است.