قلعه کوش آداسی

نام مکان فارسی

قلعه کوش آداسی

نام مکان انگلیسی

Kuşadası Castle

 

توضیحات قلعه کوش آداسی

در محله حاجی فیض اله (Hacıfeyzullah Mahallesi) و کرانه آبهای خلیج شهر کوش آداسی، قلعه ایی به نام گووار جینه دا، قرار دارد. دیوار های قلعه توسط الیاس آقا (İlyas Agha) ساخته شد. این موضوع در حالی بود که دستور ساخت ارگ توسط بارباروس خیرالدین پاشا (Barbaros Hayrettin Paşa) صادر گردید( ۱۴۷۸ – ۱۵۴۶). دیوارهای خارجی قلعه به منظور جلوگیری از حمله به جزیره در دوران شورش اورلوف یونانی ها (Greek Orlov Revolt) در سال ۱۷۷۰ کشیده شد. دیوار های قلعه ۳ متر ارتفاع دارند که دور تا دور جزیره کبوتر را احاطه نموده اند.

سنگها و موادی که برای ساخت و ساز قلعه به کار می رفت، از معدن ییلانجی بورنو (Yılancıburnu) آورده شدند. دروازه قلعه به سمت شرق باز می شود و در سمت جنوبی قلعه قرار دارد. این دروازه توسط دو برج در کناره های آن احاطه شده. برج شمالی پنج وجهی و برج جنوبی ایتوانه ایی شکل است. از جای خالی روی دروازه قلعه، مشخص است که کتیبه ایی در آمجا وجود داشته و امروزه از دست رفته است. کتیبه موجود روی برج شمالی شامل ۴ خط نوشته است که قدمت آن به سال ۱۸۲۶ میلادی باز می گردد.

این قلعه با نامهای متفاوتی شناخته می شود که عبارتند از:

  • – قلعه کوش آداسی : Kuşadası Castle
  • – دژ کوش آداسی : Fortress in Kuşadası
  • – قلعه گووار جینه دا – Güvercinada Kalesi

این قلعه در واقع بر روی جزیره کبوتر بنا شده است. جزیره کبوتر که همچون مروارید در کوش آداسی می درخشد، سزاوار آن است که سمبول این شهر زیبا باشد. زمانی که تصویر چشم نواز این جزیره  با رنگ پانورامایی غروب تلفیق می شود، هر ببیننده ایی را مجذوب خود می کند. شاید از خود بپرسید که چرا نام این جزیره را، جزیره کبوتر نامیده اند!!!

از آنجایی که در گذشته، این جزیره آشیانه پرندگان به هنگام مهاجرت فصلی بوده، این جزیره را جزیره کبوتر نامیده اند.

در دوران حکمرانی عثمانی ها (Ottomans)، نام این جزیره به شهر آن نیز داده شد و از آن زمان به بعد، این شهر را نیز با نام کوش آداسی (Kusadasi) می شناسند. جالب است بدانید که کوش آداسی در زبان ترکی به معنی جزیره پرنده (Bird Island) است. از آن پس نیز نام این جزیره به جزیره کبوتر (Pigeon Island)، تغییر نام یافت.

در دوران حکمرانی عثمانی و قبل از آن، از این جزیره برای مقاصد نظامی استفاده می شد.

این جزیره با توجه به موقعیت استراتژیک خود برای حفاظت از سواحل یا جلوگیری از حملات دریایی گزینه ایی ایده آل بوده است. قلعه دوران بیزانسی (Byzantine castle) که بروی سنگهای این جزیره کوچک قد علم کرده، بخاطر مقابله با دزدان دریایی، قلعه دزدان دریایی (Pirate Castle) لقب گرفته است.

امروزه جزیره کبوتر برخلاف نامش، بوسیله معبری باریک به خشکی متصل شده و به ظاهر از حالت جزیره ایی خارج شده. اما با این حال، هنوز هم گزینه ایده آلی برای آرامش گرفتن و ریلکسیشن به حساب می آید. اگر در این قلعه قدم بگذارید، قایقهای بادبانیی را خواهید دید که به آرامی در آبهای نیلگون کوش آداسی حرکت می کنند.

می توانید با نشستن در یکی از رستورانهای ساحلی، از خوردن غذاهای دریایی و غذاهای مختص اژه ایی لذت ببرید. همچنین با منظره ایی پانورامایی از شهر کوش آداسی به هنگام خوردن غذا، اوقات فراموش نشدنی را در کوش آداسی خواهید داشت.

اگر اولین باریست که به کوش آداسی سفر می کنید، شاید بپرسید که چگونه می توان خود را به این قلعه رساند؟!؟!

اصلا نگران نباشید! جزیره کبوتر بخشی از خود شهر و در بخش بندری آن قرار دارد. با قدم زدن در بخش کنار دریا، می توان به آنجا رقت. از آنجایی که مسیر این جزیره سر راه ساحل لیدیز (Ladies Beach) است، می توانید با مینی بوسهای ساحل لیدیز که هر ۵ دقیقه یکبار از سنتروم (Centrum) حرکت می کند، خود را به جزیره برسانید.

 

کشور

ترکیه

شهر

کوش آداسی

نام های قبلی

– قلعه کوش آداسی : Kuşadası Castle

– دژ کوش آداسی : Fortress in Kuşadası

– قلعه گووار جینه دا – Güvercinada Kalesi

تحت نظارت

شهر کوش آداسی

تاریخ ساخت

قرن ۱۵ میلادی

کاربری

جاذبه دیدنی

نوع بنا و معماری

قلعه تاریخی

سازنده و معمار

الیاس آقا (İlyas Agha) و به دستور بارباروس خیرالدین پاشا (Barbaros Hayrettin Paşa)

آدرس

Hacıfeyzullah Mahallesi, 09400 Kuşadası/Aydın Province, Turkey

ویدیو

۲ ویدیو از دژ کوش آداسی
 

کلیپی زیبا از شهر کوش آداسی ترکیه

موقعیت  مکانی

تور کوش آداسی ، تور ترکیه ، تور آنتالیا ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری