ایستگاه متروی زورآوار آندرانیک ، تور ایروان ، تور ارمنستان ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری

 

توضیحات ایستگاه متروی زورآوار آندرانیک

ایستگاه متروی زورآوار آندرانیک :

این ایستگاه در ۲ دسامبر ۱۹۸۹ افتتاح شد و تا سال ۱۹۹۲ با نام اکتمبریان ( oktemberian ) به معنی اکتبر شناخته می شد. سالن مرکزی ایستگاه به شکل یک تونل نیم دایره ای است

مسافران از این سالن توسط دالانهای دایره ای شکل که با سنگهای گرانیتی قهواه ای پوشیده شده اند، به سمت سکو هدایت می شوند. کف سالن با گرانیت قهوه ای پوشیده شده و دیوارهای آن با سنگ مرمر سفید. خروجی ایستگاه در سمت شمالی آن قراردارد . در آنجا ۳ پله برقی که به لابی طبقه همکف ساختمان منتهی می شود در انتظار مسافران است . اکر از پله ها بالا بروید می توانید از ایستگاه خارج شوید.

آندرانیک اوزانیان ( ANDRANIK OZANYAN  ) یا همان زورآوار آندرانیک ، بین سالهای ۱۸۶۵ تا ۱۹۲۷ می زیست. او فرمانده برجسته ارمنی بود که رهبر جنبش آزادی بخش ملی ارمنستانی ها شد .در سالهای ۱۸۹۶-۱۸۹۴ همزمان با قتل عام ارامنه درتارون و ساسون ، آندرانیک در مبارزه آزادی در مقاابل نیروهای ترکیه شرکت داشت . در سالهای ۱۹۱۳-۱۹۱۲ در بلعارستان بعنوان بخشی از  واحد نظامی داوطلب ارمنی حضور داشت . او بعنوان فرمانده سپاه متحد بهمراه گارگین نژده  ( GAREGIN NZHDEH ) در اولین جنگ بالکان شرکت نموده. طی جنگ جهانی اول، آندرانیک به تفلیس رسید . او که درآنجا عضو نیروی  ارتش قفقاز بود بعنوان فرمانده اولین گروه داوطلب ارمنی جدا شده منصوب شد. در ژانویه ۱۹۱۸ به فرمان جبهه قفقاز، به درجه سرلشگری رسید. سپس در ماه فوریه به وزارت دفاع ارزوم (  ERZURUM) منصوب شد.

او برای حصول اطمینان از انتقال ایمن ارامنه از غرب به شرق ارمنستان، در ارزروم جنگید. در ۱۴ جولای ۱۹۱۸ آندرانیک انتقال جداشدگان به دولت مرکزی روسیه  را به گوش شائومیان ( SHAUMIAN ) رساند. از سال ۱۹۲۲ به بعد، او در ایالات متحده زندگی کرد و در ۳۱ آگوست ۱۹۲۷ در گذشت.

او ابتدا در شهر فرانسوا آمریکا به خاک سپرده شد. اما پیکر او در سال ۱۹۲۸ به آرامستان پره لاچایس (  PERE LACHAISE ) پاریس انتقال یافت . سرانجام در سال ۲۰۰۰ پیکر او را به ایروان منتقل نمودند و در آرامستان یرابلو ( YERABLUR ) آرام گرفت.

 

کشور

ارمنستان

شهر

ایروان

تاریخ اتمام ساخت

۱۹۸۹

تاریخ شروع بهره برداری

۲۶ دسامبر ۱۹۸۹

کاربری

متروی عمومی داخل شهری

نوع بنا و معماری

مترو زیر زمینی

آدرس

Movses Khorenatsi Street, Yerevan, Armenia

موقعیت  مکانی