استادیوم جمهوری وازگن سارگسیان ، تور ایروان ، تور ارمنستان ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری

نام مکان فارسی

استادیوم جمهوری وازگن سارگسیان

نام مکان انگلیسی

Vazgen Sargsyan Republican Stadium

 

توضیحات استادیوم جمهوری وازگن سارگسیان

استادیوم جمهوری وازگن سارگسیان :

استادیوم جمهوری وازگن سارگسیان که با نام استادیوم جمهوری نیز شناخته می شود، در خیابان ۶۵ واردانانتس ایروان پایتخت ارمنستان واقع است. تمام ورزشگاه کاملا با صندلی پوشیده شده و بعنوان ورزشگاهی چند منظوره از آن استفاده می شود. در زبان ارمنی به آن استادیوم هانراپتاکانی (Hanarapetekan Stadium  )می گویند. ورزشگاه جمهوری بین سالهای ۱۹۳۳ الی ۱۹۳۵ ساخته شد. در سال ۱۹۳۵ بطور رسمی  و با نام استادیوم دینامو (  dynamo stadium) آغاز به کارنمود. تغییرات و بازسازی این ورزشگاه در سال ۱۹۵۳ و لعد از جنگ جهانی دوم صورت گرفت . عموما استادیوم برای مسابقات فدراسیون فوتبال مورد استفاده قرارمی گیرد و زمین خانگی تیم ملی فوتبال ارمنستان است. ظرفیت این استادیوم ۴۰۳/۱۴ صندلی است .

تاریخچه :

استادیوم جمهوری در سال ۱۹۳۵ در دوران حکومت شوروی سابق با نام استادیوم دینامو شروع به فعالیت نمود. پس از یک بازسازی تمام و کمال در سال ۱۹۹۹ ، نام آن به استادیوم جمهوری تغییر یافت. پس از ترور نخست وزیر سابق ارمنستان، وازگن سارگسیان، در اواخر سال ۱۹۹۹ نام استادیوم رسما به استادیوم جمهوری وازگن سارگسیان تغییر کرد. امروزه استادیوم برای بازیهای فوتبال مورد استفاده قرار می گیرد. این استادیوم، زمین خانگی تیم ملی ارمنستان است. البته استادیوم به عنوان باشگاه محلی تیم فوتبال اولیسس اف سی ( Ulisses FC ) لیگ برتر ارمنستان مورد استفاده قرار می گیرد .

پیش بینی شده بود که بازسازی استادیوم در سال ۱۹۹۵ انجام شود، اما به دلیل کسری بودجه و مشکلات مالی به تعویف افتاد. در سال ۱۹۹۹ روند بازسازی استادیوم در مقیاس وسیعی آغاز شد و ۳ میلیون دلار  آمریکا هزینه در بر داشت . این هزینه ها برای توسعه زیر ساختها ، صندلی ها و بسیاری از امکانات دیگر استادیوم خرج شد. البته بودجه بازسازی استادیوم با کمک مالی کمیته اجرایی یوفا ( UEFA EXECUTIVE COMMITTEE  )امکان پذیر شد . در پایان سال ۲۰۰۰ ورزشگاه بطور کامل و با تمامی امکانات بازسازی شد.

ورزشگاه جمهوری توسط حکم ریاست جمهوری در ۲۸ دسامبر ۱۹۹۹ به یاد وازگن سارگسیان نامگذاری شد. وازگن سارگسیان فرمانده نیروهای ارمنستان در جنگ قره باغ ناگرونو بود. (  NAGORNO – KARABAKH )

او در سالهای ۱۹۹۹-۱۹۹۵ وزیر دفاع ارمنستان شد و از ماه ژوئن تا ۲۷ اکتبر ۱۹۹۹ نیز بعنوان نخست وزیر ارمنستان خدمت می کرد. سرانجام در ۲۷ اکتبر ۱۹۹۹ او و یکی از مقامات عالی رتبه در تیر اندازی پارلمان ارمنستان کشته شدند.

بازسازی قابل ملاحظه دیگر این استادیوم توسط شرکت  گرین دایور سیفاید در سال ۲۰۰۸ انجام شد

زمین بازی کاملا با سطح مدرن چایگزین شد. قسمت VIP مرمت شد. سیستم حفاظتی مدرنی در استادیوم نصب شد تا با استانداردهای یوفا (UEFA ) مطابق باشد. در اواخر آکوست ۲۰۰۸، زمین استادیوم برای میزبانی مسابقات آماده شد . در پی ایچاد بخش VIP در ورزشگاه، ظرفیت صندلی ها از ۱۴٫۹۶۸ به صندلی ۱۴٫۴۰۳ صندلی کاهش یافت.

 

 

 

کشور

ارمنستان

شهر

ایروان

نام های قبلی

دینامو Dinamo (1935–۱۹۹۹)

جمهوری Republican (1999)

تحت نظارت

فدراسیون فوتبال ارمنستان

گنجایش مکان

۱۴,۴۰۳ صندلی    

مساحت زمین

۱۰۵* ۶۸ متر

ارتفاع بنا

تاریخ شروع به ساخت

۱۹۳۳

تاریخ اتمام ساخت

۱۹۳۵

تاریخ شروع بهره برداری

۱۹۳۵

کاربری

استادیوم ورزشی – زمین فوتبال

نوع بنا و معماری

استادیوم فوتبال

سازنده و معمار

آدرس

۶۵ Vardanants St, Yerevan 0070, Armenia

شماره تماس

+۳۷۴ ۱۰ ۵۵۵۳۵۱

ایمیل

info@ffa.am

وب سایت

http://www.ffa.am/en

روز و ساعات کاری

تعداد بازدید کنندگان

موقعیت  مکانی