حریم پرواز آسمانحریم پرواز آسمان

By signing up, I agree to Travelo's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

Already a member?

حریم پرواز آسمانحریم پرواز آسمان
بازیابی گذرواژه

Don't have an account?

Activities in ایروان

دانشگاه دولتی ایروان Yerevan State University شاخص 1

دانشگاه دولتی ایروان Yerevan State University

دانشگاه دولتی ایروان Yerevan State University ، تور ارمنستان ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری

نام مکان فارسی

دانشگاه دولتی ایروان

نام مکان انگلیسی

Yerevan State University

 

توضیحات دانشگاه دولتی ایروان

دانشگاه دولتی ایروان :

دانشگاه دولتی ایروان (  Y S U) قدیمی ترین دانشگاه ارمنستان است که به امروز بطور مداوم فعال بوده است. این دانشگاه بزرگترین و معتبرترین دانشگاه ارمنستان می باشد و در سال ۱۹۱۹ تاسیس شده است به همین خاطر و بطور غیر رسمی لقب دانشگاه مادر ارمنستان را به آن نسبت می دهند چرا که ۳۱۵۰ کارمند دارد. از این تعداد ۱۱۹۰ نفر عضو هیئت علمی هستند که ۲۵ نفر آنها مقامات ارشد دانشگاه هستند. همنین دارای ۱۳۰ استاد تمام، ۷۰۰ دانشیار و ۳۶۰ استاد یار است. این دانشگاه ۴۰۰ محقق، ۱۳۵۰ دانشجوی کارشناسی ارشد، ۸۵۰۰ دانشجوی مقطع کارشناسی که ۳۰۰ نفر آنها دانش آموز هستند را در خود جای داده است.

سیستم آموزش به زبان ارمنی انجام می شود.البته تمهیداتی در جهت آموزش به زبانهای انگلیسی و روسی نیز در مواقع نیاز، اندیشیده شده است. سال تحصیلی از ۱ سپتامبر هر سال شروع و در ۳۰ جوئن سال بعد به پایان می رسد.

مطابق رتبه بندی دانشگاه ها از نظر عملکرد تحصیلی ( VRAP ) ، این دانشگاه رتبه نخست را در ارمنستان بخود اختصاص داد همچنین از بین ۲۰٫۰۰۰ موسسه موجود در این لیست ، این دانشگاه رتبه ۹۵۴ جهان را بدست آورد .

طبق گزارشی در سال ۲۰۱۶، حدودا ۱۰۰٫۰۰۰ دانشجو از این دانشگاه فارق التحصیل شده بودند ( از سال تاسیس تا سال ۲۰۱۶ )

تاسیس دانشگاه

دانشگاه با تصمیم دولت جمهوری ارمنستان و تلاشهای مستمر سرکان تیگرانیان (  SIRAKAN TIGRANYAN ) تاسیس شد . سرکان تیگرانیان یک سیاستمدار بود. این دانشگاه با نام دانشگاه دولتی ایروان در ۱۶ می ۱۹۱۹ تاسیس گشت . پرفسور یوری قمبریان  ( YURI GHAMBARIAN  ) بعنوان اولین رئیس دانشگاه منصوب شد ( ۱۹۲۰-۱۹۱۹ ).

دانشگاه رسما در ۳۱ ژانویه ۱۹۲۰، در مراسمی بزرگ در الکساندروپل ( ALEXANDROPOL ) افتتاح شد . در این مراسم نخست وزیر وفت، الکساندر خاتیزیان (  ALEXANDER KHATISIAN) و مقامات کشورهای مختلف حضور داشتند. از جمله این مقامات می توان به سفرای ایران ، فرانسه و بریتانیا اشاره نمود. در ابتدا مکان دانشگاه بصورت موقت  در ساختمان تجارت الکساندروپل بود .

اولین کلاس در تاریخ ۱ فوریه ۱۹۲۰ توسط استفان مالخاسیانتس (  STEPAN MALKHASYANTS) برگزار شد.

طبق آمار سال ۲۰۱۶، این دانشگاه ۱۹ دانشکده دارد:

 •  ۱-  دانشکده فیزیک
 •  ۲- دانشکده ریاضی و مکانیک
 •  ۳- دانشکده رادیو فیزیک
 •  ۴- دانشکده انفورماتیک و ریاضیات کاربردی
 •  ۵- دانشکده شیمی
 •  ۶- دانشکده بیولوژی
 •   ۷- دانشکده جغرافی و زمین شناسی
 •  ۸-  دانشکده فلسفه و روانشناسی
 •  ۹- دانشکده جامعه شناسی
 •  ۱۰- دانشکده الهیات
 •  ۱۱-دانشکده تاریخ
 •  ۱۲- دانشکده زبان ارمنی
 •  ۱۳-دانشکده زبان روسی
 •  ۱۴-دانشکده مطالعات شرق شناسی
 •  ۱۵ دانشکده رومنس و زبان آلمانی
 •  ۱۶- دانشکده خبر نگاری
 •  ۱۷ – دانشکده اقتصاد و مدیریت
 •  ۱۸- دانشکده قانون
 •  ۱۹- دانشکده روابط یسن الملل

 

 

 

 

کشور

ارمنستان

شهر

ایروان

تعداد دانشجویان

۲۰,۰۰۰ نفر

تعداد کارمندان

۱۶۰۰ نفر

تاریخ تاسیس

۱۶ می ۱۹۱۹

کاربری

دانشگاه دولتی

رئیس دانشگاه

آرام سیمونیان

آدرس

۱ Alek Manukyan St, Yerevan 0025, Armenia

شماره تماس

+۳۷۴ ۱۰ ۵۵۵۲۴۰

ایمیل

E-mail: [email protected]

وب سایت

http://www.ysu.am/main/en

موقعیت  مکانی

 

...ادامه
کوه آراگاتس Mount Aragats

کوه آراگاتس بلند ترین کوه ارمنستان Mount Aragats

کوه آراگاتس Mount Aragats ، تور ارمنستان ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری

نام مکان فارسی

کوه آراگاتس

نام مکان انگلیسی

Mount Aragats

 

توضیحات کوه آراگاتس

کوه آراگاتس (نام قدیمیش آلاگوز( Alagoz ) بوده) یک کوه آتشفشانی با چهار قله واقع در ارمنستان است . قله شمالی آن با ارتفاع ۴۰۹۰ متر بالاتر از سطح دریا، بلندترین نقطه ارمنستان و بخش قفقاز کوچک می باشد . همچنین کوه آراگاتس یکی از بلندترین نقاط در ارتفاعات ارمنستان محسوب می شود .

کوه آراگاتس از شرق توسط رود فراق (  Kasagh River  ) و از غرب توسط رود آخوریان ( Akhurian River  ) احاطه شده . همچنین این کوه از جنوب توسط دشت آرارات ( Ararat Plain  ) و از شمال توسط دشت شیراک ( Shirak Plain  ) محاصره شده است. محیط کوه حدوداٌ ۲۰۰ کیلومتر بوده و مساحتی به اندازه ۶۰۰ کیلومتر مربع را اشتغال نموده .

جعرافیا و زمین شناسی کوه آراگاتس :

کوه آراگاتس از رشته کوههای دیگر ارمنستان مجزا و جداست. با این حال بخشی از بلند ترین نقاط رشته کوه های قفقاز کوچک به شمار می آید. این کوه ۴ قله دارد که هر کدام متناسب یا موقعیت جغرافیایی خود نامگداری شده اند.

– قله شمالی با ۴۰۹۰ متر ارتقاع

– قله غربی با ۳۹۹۵ متر ارتفاع

– قله شرقی با ۳۹۰۸ ارتفاع

– قله جنوبی با ۳۸۸۸ متر ارتفاع

کوه آراگاتس در فاصله ۴۰ کیلومتری از ایروان، پایتخت ارمنستان واقع شده است. این کوه، آتشفشانی بزرگ با منافذی منفصل و ظاهری مخروطی شکل است . تعداد زیادی از گدازه ها (  lava) از آتشفشان سرازیر می شوند . عمر این گدازه ها به دوران ما بین پلایستسین ( Pleistocence ) میانی و ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد .

افسانه های کوه آراگاتس :

طبق افسانه ای از ارمنستان باستان ، کوه آراگاتس ( Aragat ) و کوه آرارات (  Arrarat Mount  ) خواهران عزیزتر از جان یکدیگر بودند. آنها پس از یک دعوا، برای همیشه از یکدیگر جدا شدند . امروزه این دو کوه به دلیل مرزهای سیاسی ، بیش از پیش از یکدیگرجدا شده اند. چرا که کوه آرارات در کشور ترکیه و کوه آراگاتس در کشور ارمنستان واقع شده اند.

افسانه ایی دیگری نیز وجود دارد. گفته می شود گریگوری روشنگر (Gregory the Illuminator  ) که در اوایل قرن چهارم دین مسیحیت را در ارمنستان پایه گذاری نمود، در قله این کوه به عبادت می پرداخته. در شباهنگام یک نور روحانی از بهشت برای او تورافشانی می نموده که طباب و اتصال به جایی نداشته. بعضی افراد هنوز هم معتقدند که این نور در آنجا وجود دارد و فقط افراد نظر کرده قادر به دیدن آن هستند.

رقص سال ۲۰۰۵ :

در ۲۸ می سال ۲۰۰۵ ( سالگرد تاسیس دولت جمهوری ارمنستان ) ، حدود ۲۵۰ هزار نفر در رقص اتحاد به نشانه اتحاد ملی در اطراف این کوه گرد هم آمدند . این افراد که رئیس جمهور وقت روبرت کوچاریان ( Robert Kocharyan ) نیز جزوآنها بود، یک حلقه ۱۶۳ کیلومتری به دور کوه ساختند . برگزارکنندگان این مراسم امید داشتند که این بزرگداشت در دفتر گینس (  Guinesness World Records) ثبت شود . قبل از مراسم رقص ۱۱۰٫۰۰۰ درخت در دامنه و شیب های کوه آراگاتس کاشته شد.

مکانهای مورد توجه در کوه آراگاتس:

کوه آراگاتس از نظر فرمت و تاریخ، نقش موثری در تاریخ و فرهنگ ارمنستان داشته. از جمله آنها مکانهای تاریخی و مدرنی است که تعدادی از آنها بشرح ذیل می باشد.

آرامگاه آرشاکونی(Arshakid Mausoleum)  :

آرامگاه سلسله اشکانیان ( آرشاکونیArsacid (Arshakuni) dynasty  ) که قدمتش به قرن چهارم باز می گردد در روستای آغشتک (  Aghtsk ) در دامنه آراگاتس واقع است .

قلعه آمبرد و کلیسای واهراماشن ( Fortress of Amberd & Vahramashen  ):

قدمت قلعه آمبرد به اوایل قرون وسطی باز می گردد. کلیسای واهراماش نیز قدمتش به حدودا قرن یازدهم میلادی باز می گردد .

این دو بنا در دامنه کوه آراگاتس، در ارتفاع ۲۳۰۰ متری کوه واقع اند. به نوشته یک منبع موثق ، قلعه آمبرد بزرگترین و بهترین قلعه برجای مانده در ارمنستان مدرن امروزی است.

رصد خانه بیورکان ( The Byurkan Observatory  ) :

این رصد خانه توسط ویکتور آمبرتسومیان ( Victor Ambartsumian ) در سال ۱۹۴۶ تاسیس شد. رصدخانه در دامنه های جنوبی کوه آراگانس و در نزدیکی روستای بیورکان واقع است. این بنا در ارتفاع ۱۴۰۵ متری قراردارد رصدخانه بیورکان، ارمنستان را به بکی از مراکز مطالعات فیزیک نجومی جهان در قرن بیستم تبدیل نموده است .

پارک الفبا یا آلفابت پارک ( The Alphabet Park – Park Of the letters  ):

پارک الفبا در نزدیکی روستای آرتاشاوان ( Artashavan  ) واقع است. این پارک در سال ۲۰۰۵ به مناسبت ۱۶۰۰ امین سالگرد ابداع الفبای زبان ارمنی بنیانگداری شد. در این پارک پیکره ۳۹ حرف الفبای ارمنی و مجسمه مشاهیر ارمنستان وجود دارد. مشاهیری همچون:

– مسروپ مشتوش ( Mesrop Mashtots ) مبدع الفبا ،

– شاعرملی ارمنستان هوانس تومانیان (  hovannes tumanyan  )،

– خاچاتور ابویان (  khachatur Abovian ) پدرادبیات نوین ارمنستان

و غیره ……         

 

 

 

کشور

ارمنستان

شهر

۴۵ کیلومتری ایروان – در نزدیکی شهرستانهای آراگاتسوتن و شیراک

( Aragatsotn Province and Shirak Province )

نام های قبلی

وسعت و امتداد کوه

ارتفاعات ارمنستان Armenian Highlands

کوه های قفقاز Caucasus Mountains

قفقاز کوچک Lesser Caucasus

ارتفاع از سطح دریا

۴۰۹۰ متر

ارتفاع بلندترین قله

۲۱۴۳ متر

قدمت و عمر کوه

دوره هولوسن ( Holocene ) – وابسته به دوره زمین شناسی حاضر که از پایان دوره پلیستوسن شروع می گردد

نوع و جنس کوه

مخروطی آتشفشانی –استراتوولکانو ( Stratovolcano )

آدرس

Aragatsotn Province and Shirak Province, Armenia

موقعیت  مکانی

 

...ادامه
ماتناداران موزه آثار تاریخی ایروان ارمنستان Matenadaran

ماتناداران موزه آثار تاریخی ایروان ارمنستان Matenadaran

ماتناداران Matenadaran ، تور ارمنستان ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری

نام مکان فارسی

ماتناداران

نام مکان انگلیسی

Matenadaran

 

توضیحات ماتناداران

ماتناداران:

موسسه آثار تاریخی مسروپ ماشتوتس (Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts)در ایروان پایتخت ارمنستان قرار دارد. این موسسه عموما با نام ماتناداران  (Matenadaran)شناخته می شود. ماتناداران مجموعه ای شامل آثار و نسخه های خطی، موسسه تحقیقاتی و یک موزه است. این مکان یکی از غنی ترین کلکسیونهای نسخ و کتابهای قرون وسطایی (medieval) است که طیف گسترده ای از موضوعات را شامل می شوند. موضوعاتی به زبان های ارمنی و دیگر زبان های دنیا، همچون:

 • – تاریخ(history )
 • – فلسفه(philosophy )
 • – پزشکی(medicine )
 • – ادبیات(literature ) 
 • – تاریخ هنر (art history )
 • – گیتی شناسی.( Cosmography

تاریخچه:

اولین اشارات به لغات ماتناداران که به معنای مجموعه نسخه های خطی در زبان ارمنی است، در نوشته های قرن پنجم میلادی ثبت شده. قازار پارپتزی (Ghazar Parpetsi)، مورخی است که به وجود چنین مجموعه ای در کلیسای اجمیازین (Etchmiadzin Cathedral) اشاره نموده. این کلیسا محلی برای نگه داری نوشته هایی به زبان های ارمنی و یونانی بوده است. هر چند که پس از آن، سخنی از این منابع به میان نیامده است.

هزاران نسخه خطی ارمنستان طی قرون دهم تا پانزدهم میلادی به واسطه حمله مغول های ترک از بین رفت. به عقیده مورخ قرون وسطای ارمنی، استفانوس اوربلیان (Stepanos Orbelian)، ترک های سلجوقی مسئول سوزاندن بیش از ۱۰ هزار نسخه خطی ارمنی در باغابرد (Beghaberd) بوده اند. این اتفاق در سال ۱۱۷۰ میلادی رخ داده است. در سال ۱۴۴۱، ماتناداران در سیس (Sis) به اجمیازین و دیگر صومعه های اطراف منتقل شد. سیس (sis) پایتخت پادشاهی سیسیلیان ارمنستان بود (cilician kingdom of armenia). در نتیجه تبدیل ارمنستان به میدان جنگ دائمی بین دو قدرت بزرگ، ماتناداران در اجمیازین بارها غارت شد. آخرین باری که چنین غارتی صورت گرفت در سال ۱۸۰۴ بود.

طی ادغام ارمنستان با امپراتوری روسیه در نیمه اول قرن نوزدهم، شرایط با ثبات تری برای حفظ نسخه های خطی فراهم شد. از این رو دوره جدیدی برای ماتناداران اچمیازین آغاز گردید. فعالان فرهنگی ارمنستان با اطمینان خاطر بیشتری نسخه های خطی جدیدی را تهیه و دسته بندی نمودند. در سال ۱۸۲۸ مسئولان موزه ماتناداران، مجموعه ای از ۱۸۰۹ نسخه خطی را دسته بندی کردند. در سال ۱۹۱۴ تعداد این مجموعه به ۴۶۶۰ نسخه خطی افزایش یافت. با آغاز جنگ جهانی اول، تمامی نسخ به مسکو منتقل شد تا از آنها محافظت شود. این نسخ تا پایان جنگ همانجا نگهداری شد.

تاسیس:

در ۱۷ دسامبر ۱۹۲۰ مجموعه کتاب ها و نسخه های خطی در محل کلیسای حواری ارمنی  (Armenian Apostolic Church) در اچمیازین توسط بولشویکس (Bolsheviks) مصادره شد. در پی حکمی از سوی الکساندر میازنیکیان(Alexander Miasnikyan)  در ۶ مارچ ۱۹۲۲، نسخه های خطی که به مسکو فرستاده شده بود، باید به ارمنستان بازگردانده می  شد. به همراه دیگر آثار، تمام نسخ در ۱۷ دسامبر ۱۹۲۹ به عنوان اموال دولتی اعلام شد. در سال ۱۹۳۹، این مجموعه به ایروان منتقل و در کتابخانه ملی الکساندر میازنیکیان نگهداری شد. در ۳ مارچ ۱۹۵۹ شورای وزیران جمهوری سوسیالیستی ارمنستان-شوروی، رای به تاسیس یک مکان جدید برای نگهداری نسخه های خطی داد. این ساختمان جدید در سال ۱۹۶۲ به احترام سنت مسروپ مشتوتس، خالق الفبای ارمنی، به نام او نامگذاری شد.( Saint Mesrop Mashtots)  در سال ۱۹۵۴ لون خاچیکیان (leonn khachikyan) عضو فرهنگستان ارمنستان به عنوان مدیر متناداران منصوب شد.

ماتناداران توسط معماری به نام مارک گری گوریان (Mark Grigoryan) طراحی شد. در سمت شمال مرکز شهر، در پایه یک تپه کوچک، ساخت این بنا در سال ۱۹۴۵ آغاز و در سال ۱۹۷۵ به پایان رسید. بخش های بیرونی ساختمان از سنگ بازالت و بخش های داخلی آن با مواد دیگری همچون سنگ مرمر ساخته شد. در سال ۱۹۶۰ مجسمه هایی از دانشمندان تاریخ ارمنستان در سمت چپ و راست بیرونی ساختمان به پا شدند. مجسمه نوابغی همچون:

مجسمه ای هم از مسروپ ماشتوتس و شاگردش درست زیر تراس، جلوی ساختمان اصلی قرار دارد. در ۱۴ می ۲۰۰۹، همزمان با پنجاهمین سالگرد تاسیس ماتناداران، مقامات دولتی و مذهبی ارمنستان بطور رسمی مراسم کلنگ زنی ساخت یک موسسه تحقیقاتی در مجاورت ماتناداران را برگزار نمودند. ساختمان در سال ۲۰۱۱ توسط معماری به نام آرتور مسچیان (Arthur Meschian) به پایان رسید. او کسی بود که در اواخر دهه هشتاد میلادی بر روی طراحی این ساختمان جدید شروع به کار نمود.

اهداف:

مهمترین اهدافی که ماتناداران دنبال می کند به شرح ذیل است:
 1. حفظ، مرمت و بازسازی نسخه های خطی
 2. جمع آوری نسخ خطی
 3. سازماندهی و فهرست بندی نسخ خطی ارمنستان
 4. توزیع و انتشار نسخ خطی به زبان هایی غیر از ارمنی، علی الخصوص نسخه هایی که از لحاظ تاریخ ارمنستان حائز اهمیت هستند

کلکسیون ماتناداران:

ماتناداران شامل مجموعه ای در حدود ۱۷هزار نسخه خطی و ۳۰هزار سند دیگر است که شامل موضوعات وسیعی می باشد. موضوعاتی همچون:

 1. تاریخ نگاری (historiography ) ،
 2. – جغرافیا (geography ) ،
 3. – فلسفه (philosophy ) ،
 4. – دستور زبان (grammar ) ،
 5. – تاریخ هنر (art history  ) ،
 6. – پزشکی (medicine )
 7. – و علوم (science ) .

 

در ده اول حکمرانی شوروی، کلکسیون ماتناداران تا حد زیادی از منابع مختلفی جمع شدند. این منابع عبارتند از:

–          نسخه های خطی انبار شده در کلیسا های مناطق تاریخی واسپوراکان ( : Vaspurakan شرق ترکیه در منطقه وان) و تارون ( : Taron شمال شرق ترکیه)

–          نسخه های خطی موجود در مدارس، صومعه ها و کلیساهای ارمنستان و دیگر مناطق جماهیر شوروی (همچون نسخی که در نخجوان نو(New Nakhichevan)  و حوزه علمیه نارسیس ها  (Nersisyan Seminary)در تفلیس بودند)

 •           موسسه زبان های شرقی لازاروف (Lazarev Institute of Oriental Languages ) در مسکو
 • –          کلیسای اعظم حواری ارامنه در تبریز
 • –          روستای دره شام (Darashamb ) در ایران
 • –          کلکسیون های شخصی اهدائی توسط مردم

علاوه بر نسخه های خطی به زبان ارمنی در ماتناداران، مجموعه وسیعی از مدارک و اسناد به زبان های دیگر نیز وجود دارد. این مجموعه از آثار که بیش از ۲۰۰۰ نسخه هستند، به زبان های فارسی (Persian)، عربی (Arabic) ، ابری (Hebrew ) ، ژاپنی(Japanese)  و روسی  (Russian)می باشند.

کلکسیون نسخه های خطی باستانی ماشتوتس مانتاداران در سال ۱۹۹۷ توسط یونسکو به ثبت جهانی رسید.

 

 

 

کشور

ارمنستان

شهر

ایروان

تاریخ شروع به ساخت

۱۹۴۵

تاریخ اتمام ساخت

۱۹۵۷

تاریخ بهره برداری

۳ مارچ ۱۹۵۹

مدیر عامل

هراچیا تامرازیان – Hrachya Tamrazyan

سرپرست موزه

گهورک تروارتانیان – Gevork Ter-Vartanian

کاربری

موزه

نوع بنا و معماری

موزه نگهداری آثار خطی و هنری

آدرس

۵۳ Mashtots Avenue, Yerevan 0009, Armenia

شماره تماس

+۳۷۴ ۱۰ ۵۶۲۵۷۸

ایمیل

[email protected]

وب سایت

http://www.matenadaran.am/

روز و ساعات کاری

یکشنبه و دوشنبه تعطیل است

بقیه روزهای هفته از ۱۱ صبح الی ۵ بعد از ظهر

موقعیت  مکانی

 

...ادامه
استادیوم هرازدان ایروان ارمنستان Hrazdan Stadium

استادیوم هرازدان ایروان ارمنستان Hrazdan Stadium

استادیوم هرازدان Hrazdan Stadium، تور ارمنستان ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری

نام مکان فارسی

استادیوم هرازدان

نام مکان انگلیسی

Hrazdan Stadium

 

توضیحات استادیوم هرازدان

پیش درآمد:

استادیوم هرازدان، ورزشگاهی چند منظوره و مجهز به صندلی در تمامی نقاط ورزشگاه است. این ورزشگاه در سال ۱۹۷۰ به روی عموم باز شد. از آنجایی که استادیوم هرازدان بزرگترین محل برگزاری ورزش ها در ارمنستان است، عموما برای مسابقات فوتبال مورد استفاده قرار می گیرد. این استادیوم، ورزشگاه خانگی تیم ملی ارمنستان است. پس از آخرین بازسازی این ورزشگاه، استادیوم گنجایش ۵۴۲۰۸ نفر تماشاچی را دارد. پس از این بازسازی، استادیوم به ورزشگاهی مجهز به صندلی در بخش تماشاچیان شد. همچنین قبل از این بازسازی، گنجایش این ورزشگاه ۷۰۰۰ نفر بود.

جایگاه استادیوم :

این ظرفیت، استادیوم هرازدان را بین ۴ ورزشگاه درجه یک شوروی قرار داده بود. این استادیوم بارها میزبان مسابقات فینال کاپ ارمنستان بوده است. همچنین پذیرای مراسم افتتاحیه بازی های پان آرمنیان (Pan Armanian) در سال ۲۰۰۳ بوده است. تیم ملی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۸، ۲ بازی مقابل یونان و فنلاند را در استادیوم هرازدان برگزار نمودند.

تاریخچه:

 اصل و اساس ساخت بنا:

اولین ایده برای ساخت استادیوم فوتبال در کنار رود هرازدان توسط معاون اول رئیس شورای وزیران شوروی پیشنهاد شد. او آناستاس میکویان (Anastas Mikoyan) بود که در سفرش به ایروان در دهه پنجاه میلادی، این پیشنهاد را مطرح نمود. او در طول اقامت خود، در عمارت ریاست جمهوری که بر روی تپه ای مشرف به رودخانه هرازدان بود، تصویری از تئاتری طبیعی را در تنگه هرازدان می پروراند. به همین دلیل پیشنهاد ساخت زمین فوتبالی با ظرفیت ۳ هزار صندلی را در آن محل مطرح نمود. هرچند که این ایده هرگز در آن دوران عملی نشد.

در سال ۱۹۶۷، مقامات ارمنستان شوروی، برای برگزاری جشنی در سال  ۱۹۷۰ برنامه ریزهای جدیی را انجام دادند. این جشن به مناسبت پنجاهمین سالگرد تسخیر ارمنستان توسط شوروی برگزار شد. گروهی از معماران به رهبری وزنه بردار اسبق، کوریون هاکوپیان و شیمشیر باز اسبق، گورگن موشه گایان، طرح ساخت استادیوم ورزشی را در تنگه هرازدان ارائه دادند. استادیومی که بتواند میزبان ۷۵۰۰۰ تماشاچی باشد.

هزینه ساخت بنا :

مبلغی بالغ بر ۵ میلیون روبل بابت انجام این پروژه اختصاص داده شد. عملیات ساخت و ساز در نیمه دوم سال ۱۹۶۹ و با حمایت مالی کالوسته گولبنکیان شروع شد. این پروژه طی مدت ۱۸ ماه به پایان رسید که مدت قابل توجهی به شمار می آید.

روند ساخت و ساز کاملا تحت نظارت شدید رهبر کمونیست، کارن دمیرچیان بود. در نهایت محل برگزاری مراسم در نوامبر ۱۹۷۰ آماده شد. افتتاح رسمی استادیوم در ۲۹ نوامبر ۱۹۷۰ با حضور لئونید برژنف که پنجاهمین سالگرد ارمنستان را جشن می گرفت، انجام شد. با این حال مراسم برنامه ریزی شده به دلیل بارش برف سنگین به تعویق افتاد.

اولین بازی :

اولین مسابقه فوتبال در ۱۹ می ۱۹۷۱ بطور رسمی در استادیوم هرازدان برگزار شد. در این مسابقه تیم آرارات ایروان ۳_۰ تیم آلماتی را شکست داد.

این ورزشگاه میزبان لحظاتی با شکوه از فوتبال ارمنستان در دوره شوروی بود.

در سال ۱۹۸۵ استادیوم هرازدان یکی از ورزشگاه های برگزاری مسابقات قهرمانی جوانان جهان ( فیفا ) در زمان شوروی بود. ورزشگاه میزبان بازی های مقدماتی گروه اول و بازی های یک چهارم نهایی بود.

پس از استقلال ارمنستان، تا سال ۱۹۹۹ ورزشگاه میزبان مسابقات تیم ملی بود. تا اینکه ورزشگاه کوچکتری به نام استادیوم هانراپتاکان به عنوان ورزشگاه خانگی آن، در پایین ایروان به این تیم اختصاص داده شد.

بیشترین تماشاچیان تیم ملی در ۱۹ اکتبر ۱۹۹۶ ثبت شد. این رکورد مربوط به مسابقه مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ مقابل آلمان است. این بازی به نفع آلمان و با نتیجه ۵_۱ با حضور ۴۲ هزار طرفدار به پایان رسید.

تیم معماری:

قدمت این استادیوم به تاریخ فوتبال ارمنستان بسیار نزدیک است. این تنها استادیومی است که طی ۱۸ ماه و در منطقه ای کوهستانی ساخته شده است.

معماران استادیوم کوریون هاکوپیان و گورگن موشه قیان اهل ارمنستان بودند. مراحل ساخت زیر نظر مهندس ادوارد توسونیان انجام شد. گروه معماری استادیوم هرازدان جایزه بهترین بنای سال ۱۹۷۱ را به خود اختصاص دادند و مورد تقدیر دولت شوروی قرار گرفتند.

بازسازی:

 در سال ۲۰۰۴ استادیوم به بخش خصوصی واگذار و به هولدینگ هرازدان فروخته شد. این هولدینگ در سال ۲۰۰۵ اقدام به بازسازی بنا نمودند. در پایان سال ۲۰۰۸، کل استادیوم مجهز به صندلی تماشاچیان شد.

مدتی بعد از بازسازی نیز استادیوم میزبان مسابقه ارمنستان و ترکیه بود (در ۶ سپتامبر ۲۰۰۸). پس از این بازسازی، استادیوم هرازدان توانست از طرف یوفا، نشان ۳ ستاره را دریافت نماید. قرار است بازسازی جدید در مارچ سال ۲۰۱۷ انجام شود.

 

 

کشور

ارمنستان

شهر

ایروان

تحت نظارت

فدراسیون فوتبال ارمنستان

تحت مالکیت

هولدینگ هرازدان   Hrazdan Leasehold Venture CJSC

گنجایش مکان

۵۴,۲۰۸ نفر

مساحت زمین بازی

۱۰۵*۶۸ متر

پوشش زمین بازی

چمن

تاریخ شروع به ساخت

۱۹۶۹

تاریخ اتمام ساخت

۱۹۷۰

تاریخ شروع بهره برداری

۲۹ نوامبر ۲۰۱۲

کاربری

استادیوم فوتبال

نوع بنا و معماری

زمین ورزشی

سازنده و معمار

کوریان هاکوپیان و گورگن موشقیان   Koryun Hakopyan and Gurgen Musheghyan

آدرس

۴/۱ Hrazdan Gorge, Yerevan 0082, Armenia

شماره تماس

+۳۷۴ ۱۰ ۵۸۵۱۹۱

ایمیل

[email protected]

وب سایت

http://www.hrazdanholding.com/

موقعیت  مکانی

 

...ادامه
رود هرازدان Hrazdan River

رود هرازدان Hrazdan River

رود هرازدان Hrazdan River ، تور ارمنستان ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری

نام مکان فارسی

رود هرازدان

نام مکان انگلیسی

Hrazdan River

 

توضیحات رود هرازدان

رود هرازدان از رودهای اصلی و از نظر طول دومین رودخانه ارمنستان به شمار می آید. این رودخانه از شمال غربی ترین بخش دریاچه سوان( Sevan Lake )  سرچشمه می گیرد. رودخانه هرازدان در سمت جنوب از شهرستان کوتایک ( Kotayk) و ایروان پایتخت ارمنستان عبور می کند . خود دریاچه نیز توسط رودهای دیگر که به داخلش جریان دارند، تغذیه می کند. رود هرازدان در دشت آرارات و در امتداد مرز ترکیه به رود ارس می پیوندد. در امتداد رودخانه نیروگاههای تولید برق متعددی ساخته شده است. از آب آن همچنین برای آبیاری محصولات کشاورزی استفاده می شود. البته درصد کمی از آب آن را در مصرف آب شرب برای پارکها و تفریحگاهها استفاده می نمایند .

نامهای قبلی رودخانه :

در زمان اورارتور( Urartian ) نام این رود ایلدرونی ( Ildruni ) بوده. بعدها نیز توسط ترکها با نامهای زانگو ( Zangu )، زانگا (Zanga )، زانگی ( Zangi ) و زنگی (  Zengi) شناخته می شد .

 

 

 

کشور

ارمنستان

شهر

ایروان

نام های قبلی

ایلدرونی ( Ildaruni )، زانگو ( Zangu )، زانگا ( Zanga )، زانگی ( Zangi )، زنگی( Zengy )

طول رود

۱۴۱ کیلومتر

منبع و سرچشمه

دریاچه سوان

اندازه حوضه

۲۵۶۰ کیلومتر مربع

سرعت جریان رود

۱۷٫۹ متر مکعب بر ثانیه

کاربری

آبیاری محصولات کشاورزی، تولید برق، آب شرب

موقعیت  مکانی

 

...ادامه
ایستگاه متروی مارشال باغرامیان شاخص 1

ایستگاه متروی مارشال باغرامیان Marshal Baghramyan Metro Station

ایستگاه متروی مارشال باغرامیان ، تور ایروان ، تور ارمنستان ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری

نام مکان فارسی

ایستگاه متروی مارشال باغرامیان

نام مکان انگلیسی

Marshal Baghramyan Metro Station

 

توضیحات ایستگاه متروی مارشال باغرامیان

ایستگاه باغرامیان( Marshal Baghramyan Metro Station )  ، یکی از ایستگاه های متروی شهر ایروان، پایتخت ارمنستان است. این ایستگاه یکی از ایستگاه های اصلی متروی شهر محسوب می شود. ایستگاه  باغرامیان در تاریخ ۷ مارچ ۱۹۸۱ به روی عموم باز شد. در ابتدا نام این ایستگاه سارا لانژی  ( Saralandzhi )بود تا اینکه در سال ۱۹۸۲ به نام امروزی یعنی ایستگاه متروی مارشال باغرامیان تغییر نام یافت.

 

کشور

ارمنستان

شهر

ایروان

نام های قبلی

سارالانژی – Saralandzhi

تحت نظارت

سازمان متروی ایروان

تاریخ شروع بهره برداری

۷ مارچ ۱۹۸۱

کاربری

مترو – حمل و نقل افراد

نوع بنا و معماری

متروی شهری

آدرس

Marshal Baghramyan avenue , Yeravan , Armenia

موقعیت  مکانی

 

...ادامه
رستوران دولماما ایروان ارمنستان Dolmama Restaurant

رستوران دولماما ایروان ارمنستان Dolmama Restaurant

رستوران دولماما Dolmama Restaurant ، تور ایروان ، تور ارمنستان ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری

نام مکان فارسی

رستوران دولماما

نام مکان انگلیسی

Dolmama Restaurant

 

توضیحات رستوران دولماما

رستوران دولماما در سال ۱۹۹۸ تاسیس شد. این رستوران در شهر ایروان ارمنستان واقع است. منوی غذایی این رستوران به بخش های مختلف تقسیم بندی شده. این بخش ها عبارتند از:

۱ – دولما (دلمه) که غذای اصلی رستوران بوده و نام رستوران نیز از همین غذا گرفته شده است. دلمه غذایی است که گوشت چرخ کرده، برنج و سبزیجات معطر و هر آنچه که به ذائقه شما خوش می آید را با هم مخلوط و در برگ مو می پیچند. ممکن است این غذا را در روغن یا کره و بصورت داغ یا سرد سرو کنند. البته این رستوران به جای گوشت چرخ کرده، از گوشت راسته و برای خوش طعم کردن آن از ادویه هایی همچون فلفل و رزماری در طبخ آن استفاده می نماید

۲ – خاشلاما یکی دیگر از غذاهای محبوب بین مردم ارمنستان است. معنی تحت الفظی این غذا، گوشت خورشتی است. این غذا، گوشت پخته شده در آب است. اما در دولماما گوشت این غذا به جای آب، در شراب تازه و خوش طعم پخته می شود. البته طعم این غذا را کمی پر ادویه تر از جاهای دیگر سرو می شود که نام آن را گوشت بره به سبک دولماما می نامند.

۳ – غذای شیرین این رستوران از دستور پخت ایسترپیلاف (Easter Pilaff) الگو برداری شده است. این دستور پخت، در واقع روش پخت برنج با کشمش، خشکبار و میوه های خشک است. رستوران دولماما با الگو برداری از این دستور پخت توانسته از هلو و لوبیا سبز برای مخلوط این دستور پخت استفاده نماید. همچنین توانسته کباب خرواتس (کباب خوک = khorovates BBQ) را با سس شاه توت به مشتریان خود ارائه دهد.

منوی غذایی این رستوران شامل غذاهای مناطق ذیل است:

 • –        خاورمیانه ای
 • –        ارمنستانی
 • –        شرق اروپایی

خدمات رستوران دولماما عبارتند از:

 • –        میان وعده
 • –        نهار
 • –        شام
 • –        تا اواخر شب (۱۱ شب) باز است
 • –        اینترنت wifi رایگان
 • –        بار مجهز
 • –        صندلی کودکان
 • –        سرو غذا در محیط خصوصی
 • –        رزرو میز
 • –        سرو نوشیدنی
 • –        گارسون

نظرهای مشتریان این رستوران در باره اش به شرح ذیل است:

 • –        کیفیت غذایی بالایی دارد
 • –        برخورد مناسب کارمندان و گارسون ها
 • –        برخی از افراد معتقدند که رستوران دولماما در نوع خود بهترین رستوران ایروان ارمنستان است
 • –        محیطی دلنشین دارد
 • –        گارسون می تواند به زبان انگلیسی صحبت کند
 • –        به نسبت دیگر رستوران ها، قیمت بالایی دارد. البته نسبت به رستوران های خارج ارمنستان قیمت متعادلی دارد. از طرفی نیز با طعم خوش غذا، قیمت آن بطور کامل از ذهنتان پاک می شود
 • –        محیط دنجی دارد

 

کشور

ارمنستان

شهر

ایروان

تحت نظارت

بخش خصوصی

تاریخ شروع به فعالیت

۱۹۹۸

کاربری

رستوران

آدرس

۱۰ Puskin str., Yerevan, Republic of Armenia

شماره تماس

(+۳۷۴ ۱۰) ۵۶۱ ۳۵۴

ایمیل

[email protected]

وب سایت

www.dolmama.am

روز و ساعات کاری

همه روزه از ۱۱ صبح تا ۱۱ شب

موقعیت  مکانی

...ادامه
فرودگاه بین المللی زوارتنوتس ایروان ارمنستان شاخص

فرودگاه بین المللی زوارتنوتس ایروان ارمنستان

فرودگاه بین المللی زوارتنوتس ایروان ارمنستان ، تور ایروان ، تور ارمنستان ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری

نام مکان فارسی

فرودگاه بین المللی زوارتنوتس ایروان ارمنستان

نام مکان انگلیسی

Zvartnots International Airport

 

توضیحات فرودگاه بین المللی زوارتنوتس ایروان ارمنستان

فرودگاه بین المللی زوارتنوتس:

پیش گفتار:

فرودگاه بین المللی زوارتنوتس در نزدیکی شهر زوارتنوتس ارمنستان و ۱۲ کیلومتری غرب ایروان، پایتخت ارمنستان واقع است. این فرودگاه، فرودگاه بین المللی ارمنستان و مرکز حمل و نقل هوایی ایروان به شمار می آید. فرودگاه بین المللی زوارتنوتس، پر ترافیک ترین فرودگاه در کشور ارمنستان است. همچنین پس از فرودگاه بین المللی حیدر علیوف (Heydar Aliyev International Airport) باکو و فرودگاه بین المللی تفلیس (Tbilisi International Airport)، سومین فرودگاه پر ترافیک در منطقه قفقاز است.

تاریخچه:

فرودگاه بین المللی زوارتنوتس در سال ۱۹۶۱ تاسیس شد. برای طرح معماری آن در سال ۱۹۷۰، مسابقه ای برگزار شد. در این مسابقه، تیم طراحی معماری کاچیکیان (M.Kachikyan)، ترخانیان(A.Tarkhanyan)، قلاشیان (S.Qalashyan)، چرکزیان (L.Cherkezyan) و مهندس سازه باقداسریان (M.Baghdasaryan) جایزه مقام اول را کسب نمودند. مدتی بعدتر، این پرژه با کمی تغییرات نسبت به طرح اصلی توسط تیگرانیان (h.tigranyan) و آرتورمسچیان (Arthur Meschian) به اجرا در آمد. در سال ۱۹۸۰، فرودگاه به جهت ساخت بخشی برای ترمینال جدید بازسازی شد. این بازسازی به هدف راه اندازی پرواز های داخلی مورد نیاز جماهیر شوروی انجام گرفت. پس از استقلال ارمنستان و جدایی از اتحادیه جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۰، یک ترمینال کارگو جدید در سال ۱۹۹۸ ساخته شد. در نتیجه ترمینال کارگوی جدید، این ترمینال وظیفه جابجایی ۱۰۰هزار تن کارگو سالانه را بر عهده دارد.

در سال ۲۰۰۴، اقدام به ساخت ترمینال های بین المللی جدید نمودند. ساخت اولین ترمینال از این سری در ۱ ژوئن ۲۰۰۷ به پایان رسید. پس از ۴۰ ماه ساخت و ساز، در ۱۶ دستامیر ۲۰۱۱ ترمینال دیگری به این فرودگاه افزوده شد.

فرودگاه بین المللی زوارتنوتس در سال ۲۰۱۴، ۲٫۰۴۵٫۰۵۸ نفر مسافر و ۱۰٫۴۰۹ جابجایی هوایی و هواپیمایی را شاهد بود. این آمار نسبت به سال های قبل از ۲۰۱۴، ۲۰ درصد افزایش داشت.

ترمینال های فرودگاه:

این فرودگاه ۳ ترمینال دارد:

 ترمینال ۱ که در سال ۱۹۷۱ ساخته و در سال ۲۰۱۱ بسته شد. ترمینال ۲ با دو ساختمان (ورودی و خروجی) که به ترتیب از سال ۲۰۰۶ و ۲۰۱۱ شروع به فعالیت نموده اند.

ترمینال ۱ به شکل دایره است و برج مراقبت در مرکز آن قرار دارد. اما به دلیل ساخت ترمینال ۲ و طی تصمیم مقامات مسئول، تصمیم به بستن این ترمینال نمودند. البته به دلیل معماری زیبای، این ترمینال دست نخورده ماند تا به عنوان اثری ملی جاودان باشد.

ترمینال ۲ طی ۳ فاز در سال های ۲۰۰۶، ۲۰۰۷، ۲۰۰۱ به روی عموم گشوده شد. این ترمینال سالانه  پذیرای ۳٫۵ میلیون مسافر می باشد.

سالن چک-این در طبقه دوم با سقفی بسیار بلند است. این سالن ۴۲ میز پذیرش بصورت زوج دارد که مجهز به جدیدترین امکانات روز است. سالن پرواز دارای ۸ خروجی است. ۵ خروجی بصورت مستقیم به هواپیما متصل هستند (Jet ways). 3 خروجی نیز از طریق اتوبوس به هواپیما منتقل می شوند. سالن پرواز دارای :

 • – مغازه های دیوتی فری (duty free)،
 • – بخش استراحت با سقفی به ارتفاع ۸ متر و با نمای کوه آرارات،
 • – کافی شاپ
 • – و یک سالن تجاری در طبقه چهارم.
 • – ۱۶ باجه بازرسی پاسپورت به همراه دستگاه های ایکس-ری (x-ray) دارد.

 سالن ورودی توسط تونل به نیم طبقه اول و دوم هدایت می شود. از آنجا نیز توسط پله برقی به ۱۵ باجه کنترل ایمیگریشن (immigration) می رسد. مسافران پس از آن به بخش گرفتن چمدان و دیوتی فری وارد می شوند. در قسمت انتهایی سالن خروجی، کافی شاپ، تاکسی سرویس، بانک و باجه راهنمای توریستی وجود دارد.

سرویسهای فرودگاهی موجود در فرودگاه بین المللی زوارتنوتس :

تعداد بسیار زیادی از تاکسی های دربستی در خارج از سالن فرودگاه وجود دارد. اما تاکسی رسمی خود فرودگاه، آئرو تاکسی (Aero Taxi) یا همان تاکسی فرودگاهی است. این تاکسی ها فقط از فرودگاه به یک مقصد مشخص یا بلعکس کرایه داده می شوند. تاکسی های فرودگاهی نمی توانند در مسیرهای داخل شهری خدماتی ارائه دهند .

اتوبوسهای شماره ۲۰۱ ، فرودگاه را به تقاطع خیابانهای سایات نوا (  Sayat – Nova) و مشتوتس (   (Mashtots Stدر ایروان ارتباط می دهند. همچنین اتوبوسهای شماره ۱۰۸ مسیر فرودگاه تا مرکز شهر را می پیمایند .

البته دولت ارمنستان تصمیم گرفته تا یک خط مترو از فرودگاه به داخل شهر راه اندازی نماید . این برنامه یا با امتداد خط متروی فعلی انجام خواهد شد و یا با ساخت یک خط متروی جدید. 

 

مقاصد و خطوط هوایی مربوطه که در فرودگاه بین المللی زوارتنوتس تردد می کنند مطابق جدول ذیل است:

 

Airlines
Destinations

Aegean Airlines

Athens

Aeroflot

Moscow–Sheremetyevo

Aeroflot
operated by Rossiya Airlines

Sochi

Air Arabia

Sharjah

AtlasGlobal

Istanbul-Atatürk

Air France

Paris–Charles de Gaulle

Armenia Aircompany

Beirut, Mineralnye Vody, Tehran–Imam Khomeini, Thessaloniki (begins 22 June 2017), Voronezh

Austrian Airlines

Vienna

Belavia

Minsk (begins 24 May 2017)

Brussels Airlines

Brussels

Czech Airlines

Seasonal: Prague

flydubai

Dubai–International

Georgian Airways

Tbilisi

Iran Aseman Airlines

Tehran–Imam Khomeini

Iranian Naft Airlines

Seasonal: Ahvaz, Isfahan

LOT Polish Airlines

Warsaw–Chopin

Mahan Air

Tehran–Imam Khomeini

Middle East Airlines

Beirut

Nordwind Airlines

Moscow-Sheremetyevo, Volgograd

Qatar Airways

Doha

S7 Airlines

Moscow-Domodedovo, Novosibirsk

S7 Airlines
operated by Globus Airlines

Seasonal: Moscow-Domodedovo

SCAT Airlines

Aktau, Astana (begins 31 May 2017)

Taban Air

seasonal: Isfahan, Tabriz

Ukraine International Airlines

Kiev–Boryspil
Seasonal: Odessa

Ural Airlines

Krasnodar, Moscow–Domodedovo, Rostov-on-Don, Saint Petersburg, Samara, Yekaterinburg

UTair Aviation

Moscow–Vnukovo, Krasnodar, Sochi

 

پروازهای چارتری که در فرودگاه بین المللی زوارتنوتس تردد می کنند مطابق جدول ذیل است:

 

Airlines
Destinations

Armenia Aircompany

Barcelona (begins 12 July 2017), Kalamata (begins 21 July 2017), Larnaca, Rhodes, Rasht, Shiraz

Aegean Airlines

Heraklion, Rhodes, Thessaloniki

Air Cairo

Sharm el-Sheikh

Air Europa

Barcelona

Air Malta

Malta

Bulgaria Air

Burgas, Varna

Ellinair

Heraklion

Jordan Aviation

Amman

Kish Air

Tehran–Imam Khomeini

Mistral Air

Bergamo

 

 

 

آمار کلی تردد در فرودگاه بین المللی زوارتنوتس مطابق جدول ذیل است:

 

سال
۲۰۰۵
۲۰۰۶
۲۰۰۷
۲۰۰۸
۲۰۰۹
۲۰۱۰
۲۰۱۱
۲۰۱۲
۲۰۱۳
۲۰۱۴
۲۰۱۵
۲۰۱۶
تعداد مسافران

۱,۱۱۱,۴۰۰

۱,۱۲۵,۶۹۸

۱,۳۸۷,۰۰۲

۱,۴۸۰,۰۰۰

۱,۴۴۷,۳۹۷

۱,۶۱۲,۰۱۶

۱,۶۰۰,۸۹۱

۱,۶۹۱,۸۱۵

۱,۶۹۱,۷۱۰

۲,۰۴۵,۰۵۸

۱,۸۷۹,۶۶۷

۲,۱۰۵,۵۴۰

تعداد مسافران خروجی

۵۴۶,۰۰۰

۵۶۲,۸۲۵

۶۹۸,۶۱۴

۷۵۱,۳۱۰

۷۲۹,۸۳۵

۸۱۶,۸۶۶

۸۰۷,۹۵۳

۸۴۵,۷۰۰

۸۳۰,۰۰۰

۱,۰۱۹,۷۶۵

۹۴۴,۳۷۳

۱,۰۴۸,۱۵۳

تعداد مسافران ورودی

۵۴۷,۴۰۰

۵۶۲,۸۷۳

۶۸۸,۳۸۸

۶۲۸,۶۹۰

۷۱۷,۵۶۲

۷۹۵,۱۵۰

۷۹۲,۹۴۴

۸۴۶,۱۱۵

۸۶۱,۷۱۰

۱,۰۲۵,۲۹۳

۹۳۵,۲۹۴

۱,۰۵۷,۳۸۷

مجموع وزن جابجا شده ( تن )

۹,۱۱۹

۹,۲۷۶

۱۰,۰۰۴

۱۰,۷۷۴

۸,۴۰۰

۸,۸۰۰

۱۰,۰۱۴

۱۲,۲۵۱

۱۰,۳۶۱

۱۰,۳۴۵

۱۰,۱۲۳

۱۸,۲۶۹

وزن صادر شده (تن )

۳,۷۰۱

۴,۰۸۰

۳,۵۱۵

۴,۰۰۰

۳,۱۰۰

۳,۳۰۰

۴,۷۴۱

۶,۶۸۷

۶,۱۰۹

۶,۴۵۰

۶,۶۰۷

۱۳,۷۸۴

وزن وارد شده

۵,۴۱۸

۵,۱۹۶

۶,۴۸۹

۶,۷۰۰

۵,۲۰۰

۵,۵۰۰

۵,۲۷۳

۵,۵۶۴

۴,۲۵۲

۳,۸۹۵

۳,۵۱۶

۴,۴۸۵

تعداد پروازهای صورت گرفته

۶,۸۹۷

۶,۷۴۶

۷,۹۵۳

۸,۶۲۴

۸,۶۹۹

۹,۷۸۳

۹,۸۵۸

۱۰,۳۹۲

۸,۷۲۱

۱۰,۴۰۹

۹,۰۱۲

۹,۲۶۶

 

 

کشور

ارمنستان

شهر

در نزدیکی شهرستان زوارتنوتس در ۱۲ کیلومتری غرب شهر ایروان

تحت نظارت

سازمان فرودگاه های بین المللی ارمنستان CJSC

تحت مالکیت

سازمان هواپیمایی دولت ارمنستان

آشیانه

سازمان هوایی ارمنستان و خط هوایی ایر آرمنیا

نوع فرودگاه

بین المللی

کد یاتا IATA

EVN

کد ایساو ICAO

UDYZ

طول باند فرودگاه

۳,۸۵۰ متر

جنس باند فرودگاه

 آسفالت – سیمان

ارتفاع بنا

۸۶۵ متر

تاریخ شروع بهره برداری

۱۹۷۰

کاربری

فرودگاه بین المللی و کارگوی بین المللی

سازنده و معماران

تیم طراحی شامل معماران : کاچیکیان ( M. Khachikyan ) ، ترخانیان ( A. Tarkhanyan ) ، قلاشیان ( S. Qalashyan ) ، چرکزیان ( L. Cherkezyan ) و مهندس سازه باقداسریان ( M. Baghdasaryan )

همنین طراحی تیگرانیان ( H. Tigranyan ) و آرتور مسچیان ( Arthur Meschian )

 

آدرس

Zvartnots International Airport, Yerevan, Armenia

شماره تماس

(+۳۷۴ ۱۰) ۴۹۳ ۰۰۰
(+۳۷۴) ۱-۸۷

ایمیل

[email protected]

وب سایت

www.zvartnots.aero

روز و ساعات کاری

بصورت شبانه روزی در تمامی ایام سال

تعداد مسافرانه سالانه

۲,۱۰۵,۵۴۰ نفر

موقعیت  مکانی

 

...ادامه
کلیسای جامع ایروان Cathedral of Yerevan

کلیسای جامع ایروان Cathedral of Yerevan

کلیسای جامع ایروان Cathedral of Yerevan ، تور ایروان ، تور ارمنستان ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری

نام مکان فارسی

کلیسای جامع  ایروان

نام مکان انگلیسی

Cathedral of Yerevan

 

توضیحات کلیسای جامع  ایروان

پیش درآمد:

کلیسای جامع ایروان (Cathedral of Yerevan ) که با نام کلیسای جامع گری گوری مقدس ( Saint Gregory the Illuminator Cathedral) نیز شناخته می شود، بزرگترین کلیسای جامع بین کلیسا های حواری ارمنی در جهان است. این موضوع باعث شد تا این کلیسا به عنوان بزرگترین کلیسای جامع ارمنی، ارزش و اعتبار داشته باشد. این کلیسا در خیابان کنترون (central district یا همان خیابان مرکزی) شهر ایروان واقع است. ایروان، پایتخت کشور ارمنستان است. کلیسای جامع ایروان به همراه کلیسای جامع تثلیت تفلیس ( Holy Trinity Cathedral of Tbilisi )، از بزرگترین بناهای مذهبی در منطقه قفقاز جنوبی به شمار می آید. لازم به ذکر است که کلیسای جامع تثلیت تفلیس با نام کلیسای جامع سامی با( Sameba Cathedral )  شناخته می شود. کلیسای جامع گری گوری مقدس، کنار ایستگاه متروی آندرانیک (General Andranik Metro Station) قرار دارد. البته اگر از اکثر گوشه و کنارهای ایروان به سمت این کلیسا بنگرید، آن را خواهید دید.

تاریخچه:

کلیسای جامع با ابتکار عمل جاثلیق وازگن اول (Catholicos Vazgen I) ساخته شد. ساخت این بنا در هفتم آوریل ۱۹۹۷ با همکاری جاثلیق کارکین اول (Catholicos Karekin I) آغاز شد. مجموعه این کلیسا توسط معماری به نام استفان کورکچیان (Stepan Kurkchyan) طراحی شد. ساخت و ساز این بنا نیز در سال ۲۰۰۱ به پایان رسید.

تقدیس این کلیسای جامع از تاریخ ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۱ شروع شد. این تاریخ به مناسبت هزار و هفصدمین سالگرد اعلام مسیحیت به عنوان دین رسمی کشور ارمنستان، انتخاب شد. کلیسای جامع، محل نگهداری آثار گری گوری روشنگر مقدس (Saint Gregory the Illuminator ) است. بعلاوه آثار و بقایای به جای مانده گری گوری مقدس که از ناپل ایتالیا  (Naples, Italy)آوردده شده را در این کلیسا نگهداری می کنند. مدتی کوتاه پس از ساخت کلیسای جامع، پاپ ژان پل دوم (Pope John Paul II) از این کلیسا دیدن کرد.

معماری بنا:

کلیسای جامع مجموعه ای متشکل از ۳ کلیسا است:
 • –        کلیسای جامع اصلی (Main Church) با ۱۷۰۰ صندلی
 • –        کلیسای کوچک تیردات (تیرداد) شاه مقدس (St. Tiridates the King) با ۱۵۰ صندلی
 • –        کلیسای کوچک ملکه آشخن مقدس (Saint Ashkhen the Queen)

این دو شخصیت سلطنتی نام برده شده، مهمترین حامیان گری گوری مقدس در تبدیل ارمنستان به مسیحیت بودند.

برج ناقوس کلیسا (که متشکل از ۳۰ قوس است) و دیوان آن در ورودی کلیسا قرار دارند. سالن میزبانی از مراجعه کنندگان و سالن امور مرتبط با فعالیت های کلیسا در طبقه پایین کلیسای اصلی قرار دارند.

مساحت کل مجموعه حدودا ۳۸۲۲ متر مربع است. ارتفاع کلیسای جامع از زمین تا بالای صلیب ۵۴ متر است.

کلیسای اصلی مجموعه توسط کمک های مالی ریچارد الکساندر مانوگیان(Richard Alexander Manoogian )  و لوئیز مانوگیان سیمون (Louise Manoogian Simone ) ساخته شد. آنها این کار را به یاد پدرشان الکس مانوگیان و همسرش ماریه مانوگیان( Marie Manoogian )  انجام دادند. آلکس مانوگیان (alex manoogian) فردی خیر و کارآفرین بود. او ریاست سابق اتحادیه خیرین عمومی ارمنستان( AGBU )  را بر عهده داشت.

از طرف دیگر، ساخت ۲ کلیسای کوچک مجموعه توسط کمک های مالی آرتمیس و نظر نظریان( Nazar and Artemis Nazarian )  و کوروک و لیندا کوروکیان  ( Kevork and Linda Kevorkian )به اتمام رسید. همچنین برج ناقوس کلیسا با کمک مالی ادوارد یورنکیان( Eduardo Eurnekian )  ساخته شد.

 

کشور

ارمنستان

شهر

ایروان

گنجایش مکان

۱۷۰۰ نفر

مساحت

۳۸۲۲ متر مربع

ارتفاع بنا

۵۴ متر

سال شروع به ساخت

۱۹۹۷

سال اتمام ساخت

۲۰۰۱

کاربری

کلیسای جامع

نوع بنا و معماری

کلیسا با معماری ارمنی

آدرس

Tigran Mets Avenue, Kentron, Yerevan, Armenia

شماره تماس

+۳۷۴ ۱۰ ۵۴۳۳۳۲

ایمیل

وب سایت

موقعیت  مکانی

 

...ادامه
رستوران بار قفقازی

رستوران بار قفقازی Caucasus Tavern

رستوران بار قفقازی Caucasus Tavern ، تور ایروان ، تور ارمنستان ، تور ، تور نوروزی ، سفر ، سفر ارزان ، تور لحظه آخری ، بلیط ، بلیط ارزان ، تور لوکس ، تور لاکچری

نام مکان فارسی

رستوران بار قفقازی

نام مکان انگلیسی

Caucasus Tavern

 

توضیحات رستوران بار قفقازی

رستوران بار قفقازی :

رستوران بار قفقازی در واقع یکی از زیر مجموعه های مجموعه قفقاز (Caucasus Complex) است. این رستوران بار در ایروان ارمنستان قرار دارد. دکوراسیون این مکان ظاهری سینمایی دارد. بر روی دیوارهای آن عکس هایی داستان وار نقاشی شده اند. عکس های داستانی همچون کمدی، رمنس و غیره.

فاصله این رستوران بار تا سالن اپرای ایروان ۱۰ دقیقه پیاده روی است. اگر، مایلید غذای محلی مناطق مختلف کشور ارمنستان را بچشید، حتما سری به این رستوران بزنید. همچنین می توانید در کنار غذای خود، از نوشیدن نوشیدنی های متنوع لذت ببرید. البته فراموش نکنید که قبل از رفتن به این رستوران، شکم خود را پر نکرده باشید. ما این رستوران را برای مسافران و افرادی که در تور خود به ارمنستان سفر می کنند، پیشنهاد می دهیم. رستوران بار قفقازی برای نهار یا شام گزینه مناسبی است.

از نکات قابل توجه این رستوران می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

–        قیمت مناسب

–        منوی غذایی با گستردگی در حق انتخاب

–        پیش غذا، سالاد و سوپهای خوشمزه

–        طعم خوش غذا

–        فضایی متفاوت به سبک قفقازی

نظر یکی از هموطنانمان که به این رستوران رفته بودند، این چنین است :

 

جالب اینکه نقاشیهایى با ظاهر قاجارى در چند جا به چشم میخورد ! و بالاى اون دو کلمه که شاید اسم نقاش بود با حروف فارسى نوشته شده بود …

رستوران بار قفقازی

سرویس دهى و برخوردها خوب بود .. تنها موردى که وجود داره وقتى پول غذاتون رو میدین منتظر بقیه ش نباشین که پس بدن خودشون بدون اجازه شما براى خودشون انعام برمیدارن !!!! پس پول خرد همراهتون باشه …

غذاى بسیار خوشمزه اى اینجا خوردیم … ماهى اوزون برون تازه کبابى فوق العاده خوشمزه و سیب زمینى که با ذغال کبابى شده بود و مزه عالى داشت و برنج ساده

برای دیدن فضای این رستوران بصورت مجازی، وارد سایت رستوران شوید.

 

 

کشور

ارمنستان

شهر

ایروان

تحت نظارت

بخش خصوصی – بخشی از مجموعه قفقاز ( Caucasus Complex ) است

کاربری

رستوران و بار

نوع بنا

دکوراسیونی کلاسیک دارد

آدرس

۱st Floor, 82 Hanrapetutyan St, Yerevan 0010, Armenia

شماره تماس

+۳۷۴ ۱۰ ۵۶۱۱۷۷

ایمیل

[email protected]

وب سایت

caucasus.am/en

http://tavern.caucasus.am/en

روز و ساعات کاری

همه روزه بصورت ۲۴ ساعته

موقعیت  مکانی

 

...ادامه
LOAD MORE POSTS