حریم پرواز آسمانحریم پرواز آسمان

By signing up, I agree to Travelo's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

Already a member?

حریم پرواز آسمانحریم پرواز آسمان
بازیابی گذرواژه

Don't have an account?

Activities in تفلیس

میدان انقلاب رز (رز رولوشن) تفلیس (Rose Revolution Square) شاخص

میدان انقلاب رز (رز رولوشن) تفلیس (Rose Revolution Square)

میدان انقلاب رز (رز رولوشن) تفلیس :

نام مکان فارسی

میدان انقلاب رز (رز رولوشن) تفلیس

نام مکان انگلیسی

Rose Revolution Square

 

توضیحات میدان انقلاب رز (رز رولوشن) تفلیس

پیش گفتار:

میدان انقلاب رز (میدان انقلاب گل رز یا رز رولوشن) نام میدانی در منطقه ورای (Vera) شهر تفلیس گرجستان است.این میدان در انتهای غربی خیابان روستاولی (Rustaveli Ave) این شهر واقع است. میدان انقلاب رز در سال ۱۹۸۳ ساخته شد. در ابتدا، نام میدان را، میدان جمهوری (Republic Square) نهادند. در سال ۲۰۰۵ و به دنبال انقلاب رز(Rose Revolution) ، نام این میدان به میدان انقلاب رز (Rose Revolution Square) تغییر نام یافت.

میدان انقلاب رز تفلیس

این میدان رژیمها، درگیریها و آرمانهای مختلفی را طی دوران گذشته، به خود دیده است. علی رغم اینکه این میدان، جزو معدود میدانهای شهر است، تحت حکمرانی های مختلف، متحمل دگرگونی های فاحشی شده است. اگر کمی با دقت به اوضاع گذشته و حال این میدان بنگریم، شاید بتوان این منطقه شهر تفلیس را اینگونه توصیف نمود: محلی عمومی و آزاد برای ساکنین شهر و در کنار آن محلی برای گذر ماشینها و گردشگران است.

این میدان تقریبا در مرکز شهر واقع شده است. میدان انقلاب رز در چند دهه اخیر تغییرات قابل ملاحظه ایی داشته است اما هرگز موقعیت خود را به عنوان بخش مهمی از شهر، از دست نداده. در ۲۶ می ۱۹۹۵، نیروی هوایی گرجستان، نمایشی را برای مردمی که بمناسبت روز استقلال جمع شده بودند، ترتیب داد. در آن زمان،هنوز نام این میدان، میدان جمهوری بود و دیری از فروپاشی شوروی در سال۱۹۹۱، نگذشته بود.

در آن دوران، به مناسبت روز استقلال ، در میدان رژه های نظامی نمایش داده می شد. ناگفته نماند که جو آن روز، هنوز حال و هوای جنگ و نا آرامی داشت. هوای جشن استقلال کشوری نو پا، پس از جنگهای داخلی مختلف. در آن روز، هتل مخروبه ایوریا (run-down Hotel Iveria) درست مقابل دیدگان مردم قرار داشت.

این هتل مخروبه در آن زمان، پناهگاه آواره های نا آرامی آخباز (Abkhazian refugees) بود. آنها در واقع نشانه و یادآور خاموش نا آرامی های اخیر آن دوران بودند. به عبارت دیگر، تا چند سال قبل این تاریخ، آن منطقه، میدان جنگ محسوب می شد.

تقریبا، پس از گذشت ۲ دهه، میدان به محلی پر سر و صدا و فضایی کاملا باز مبدل شده است. هتل نیز کاملا از آوارگان تخلیه و دستخوش بازسازی های عظیم و مدرن شد. امروز این هتل تحت مالکیت گروه هتلهای زنجیره ایی رادیسون (Radisson group) قرار دارد. هر چند که از نظر موقعیت و مساحت جغرافیایی، میدان انقلاب رز تغییری نکرده اما از نظر ظاهر دستخوش تغییرات عمده ایی بوده است.

این مکان مسلما محلی برای انعکاس موثر تحولات سیاسی و اجتماعی در فضای شهر تفلیس، به شمار می آید. این میدان نقطه ایست که گذشته معاصر و حال این کشور و شهر در آن، با هم آمیخته می شود. این موضوع منجر به ایجاد فضایی بلا استفاده و پوچ، در قلب شهر تفلیس، شده است.

 

 

کشور

گرجستان – Georgia

شهر

تفلیس – TBILISI

نام های قبلی

میدان جمهوری – Republic Square

تحت نظارت

دولت مرکزی

تاریخ شروع بهره برداری

۱۹۸۳ میلادی

کاربری

محل تردد، تجمع و از مکانهای مهم شهر تفلیس

نوع بنا و معماری

میدان

آدرس

Rose Revolution Square, Tbilisi, Georgia

روز و ساعات کاری

همه روزه و بصورت ۲۴ ساعته

موقعیت  مکانی

تور گرجستان، تور تفلیس ، تور لوکس ، تور لاکچری

...ادامه
logo-samandehi